Human Rights Watch kritizuje nečinnost OSN vůči Sýrii, Egypt i amerického prezidenta Obamu

Human Rights Watch dnes v Berlíně představila výroční zprávu o stavu lidských práv ve více než 90 zemích světa. Kritizovala násilnosti na Ukrajině, v Barmě či v Egyptě nebo amerického prezidenta Obamu za masivní narušování soukromí na internetu. Kriziku si odneslo také OSN, dělá prý málo pro zastavená násilostností v Sýrii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský uprchlický tábor v Libanonu | Foto: Hussein Malla | Zdroj: ČTK

Rusko a Čína zablokovaly jednání v Radě bezpečnosti OSN a tím podle předsedy Human Rights Watch Kennetha Rotha umožnily oběma stranám zabíjení civilistů.

Přitom je to podle Rotha především Moskva, kdo by mohl syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi aspoň trochu domluvit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výroční zprávě organizace Human Rights Watch hovořily ve vysílání reportérka Tea Parkanová a zahraniční zpravodajka v Německu Klára Stejskalová

Organizace uvádí, že razantně roste počet obětí a obě strany konfliktu se dopouštějí hrozných činů. Vládní síly podle ní vedou letecké útoky na civilní cíle, povstalci se zase dopouštějí únosů, mučení a vražd.

Human Rights Watch neočekává, že mírové rozhovory ve Švýcarsku definitivně ukončí občanskou válku, za důležité však považuje zastavení násilí páchaného na obyčejných Syřanech a otevření hranic pro humanitární pomoc.

Organizace sledující dodržování lidských práv se opřela také do amerického prezidenta Baracka Obamy. Laureáta Nobelovy ceny za mír organizace viní z toho, že mu národní bezpečnost slouží jako záminka k zabíjení bezpilotními letouny a masivnímu narušování soukromí na internetu.

Země jako Rusko, Čína a další autoritářské režimy mohou podle Rotha vnímat Spojené státy jako průkopníka pokud jde o shromažďování údajů a jako příklad pro cenzurování internetu, konstatuje Human Rights Watch ve výroční zprávě.

Americký prezident Barack Obama | Foto: Reuters

Další zemí, kterou organizace kritizuje, je například Egypt. Tam podle ní platí dost zkreslená představa demokracie, založená na tom, že většina diktuje a vnucuje své názory menšinám.

Egyptské muslimské bratrstvo i armáda, která ho svrhla a v čele státu nahradila, ignorují hranice vládní moci. To vede k potlačování lidských práv - především práva na svobodu slova a vyjádření vlastního názoru. Často také ústí v násilí, kterého se pak dopouštějí bezpečnostní složky ve snaze zkrotit protivládní protesty.

Podobně vyhrocené konflikty mezi protestujícími a vládou zažívali za poslední rok nejen obyvatelé Egypta, ale také Barmy, Thajska nebo Ukrajině.

Klára Stejskalová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme