Humanitární organizace pomáhající uprchlíkům na Lesbu dostala cenu Rady Evropy

Řecká humanitární organizace Agkalia dostala od Rady Evropy cenu Raoula Wallenberga za pomoc běžencům na ostrově Lesbos. Ocenění získala za vynikající pomoc v první linii při přijímání uprchlíků bez ohledu na jejich původ a náboženství. Ostrov Lesbos patří k místům, které nesou největší tíhu uprchlické vlny mířící přes Řecko dál do Evropy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S příchodem zimy se příliv uprchlíků na ostrov Lesbos trochu zmírnil

S příchodem zimy se příliv uprchlíků na ostrov Lesbos trochu zmírnil | Zdroj: Reuters

Agkalia je jen jednou z mnoha charitativních organizací, které v Řecku pomáhají uprchlíkům.

Působí ale nedaleko tureckého pobřeží, na ostrově Lesbos, kam směřuje hlavní nápor migrantů ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a dalších zemí. Od jara 2015 pomohla organizace asi 17 tisícům běženců. Poskytla jim potraviny, ubytování i zdravotní péči.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak Řecko zvládá nápor běženců a jak při tom pomáhají nevládní organizace, zjišťoval redaktor Pavel Novák

Agkalia znamená objetí. Jde o dobrovolnickou organizaci, přesto působí velmi efektivně. Na Lesbu ji v roce 2007 založil kněz Efstratios Dimou, jinak zvaný Papa Stratis.

Spolu s cenou Raoula Wallenberga dostane organizace i finanční odměnu 10 tisíc eur.

Udělení ceny, pojmenované po švédském diplomatovi a zachránci desítek tisíc maďarských Židů, se ale Papa Stratis nedožil. Zemřel loni v září. Ještě před tím ale řeckým novinářům vysvětlil, proč je potřeba se postarat o lidi v nouzi:

„Věřím, že Lesbos je centrem světa. Kvůli všem problémům a válkám k nám přicházejí různé národy z celého světa. Lesbos je místo, kde se setkávají dva světadíly, mnoho kultur a lidí. Odsud by tedy mělo zaznít poselství, že se jednou musíme spojit a nahlas křičet, že na světě má být mír.“

Přicházejí stále další uprchlíci

Loni přijelo do Řecka 800 tisíc migrantů. Země je ve špatné ekonomické situaci, takže ze státních peněz nezvládá zajistit uprchlíkům pomoc. Právě proto jsou humanitární organizace tak důležité.

V létě panovaly v utečeneckých táborech na ostrově Lesbos velmi špatné zdravotní podmínky. Scházela elektřina a hygienická zařízení měla jen malou kapacitu.

V říjnu vzniklo na Lesbu záchytné středisko pro uprchlíky. Zatím je v Řecku jediné, na dalších ostrovech starostové odmítají jejich zřízení.

Na Lesbos jeli pomáhat i čeští dobrovolníci. V listopadu tam vyrazil 15členný tým komunity Pomáháme lidem na útěku.

S příchodem zimy se příliv uprchlíků zmírnil, i tak ale jen dnes přivezl trajekt z Lesbu do Atén 1200 migrantů.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme