Humanitární organizace se snaží zajistit potraviny a léky obyvatelům syrského Aleppa

Už několikátý den pokračují boje o obchodní centrum Sýrie, město Aleppo nebo-li Halab. Jak vládní síly, tak povstalci hlásí ovládnutí důležitých čtvrtí. Podle OSN z města uteklo 200 tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci v části města Aleppo | Zdroj: Reuters

Obyvatelé se přemísťují jak v rámci Sýrie, tak i mimo Sýrii.

„Je to vážný humanitární problém, protože lidé logicky odcházejí ze svých domovů bez vybavení a prostředků. V evakuačních centrech, kterých je v Sýrii několik stovek, je jim potřeba zajišťovat potraviny, léky, zdravotní péči nebo hygienické potřeby,“ říká prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o osmé byl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl

Podle něj nemají složky Červeného kříže a Červeného půlměsíce problém s působením na celém území Sýrie.

Město Aleppo má zhruba 2,5 milionu obyvatel. V současné době se bojuje o jednotlivé čtvrti a ulice. Z města uprchlo kolem 150 až 200 tisíc obyvatel. Dochází k přesunům i v rámci jednotlivých čtvrtí.

Ve městě provozují Červený kříž a Červený půlměsíc deset evakuačních center, kam se mohou uchýlit lidé ze čtvrtí, kde se bojuje, pokud nechtějí nebo nemohou opustit město jako celek.

„Do částí, ve kterých se bojuje, je pro humanitární pracovníky těžké se dostat, ale i tam se o to snaží. I tam jsou lidé, kteří, pokud se jim nepodařilo včas čtvrtě opustit, mají nedostatek potravin nebo v případě zranění se jim nemůže dostat včas zdravotní péče,“ vysvětluje Jukl.

V Sýrii se bojuje téměř 16 měsíců. V současné době jsou nejzasaženějšími oblastmi region Aleppo, části Damašku, ale také Homs nebo Idlib.


Syrské město Aleppo, kde vládní síly bojují s rebely o jednotlivé čtvrti

Patricie Polanská, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme