Humanitární pomoc Gaze a palestinské usmíření - témata summitu v Bruselu

Možnosti míru na Blízkém východě a humanitární pomoc obyvatelům pásma Gazy - o tom budou dnes opět jednat ministři zahraničí zemí Evropské unie. Tentokrát si šéfové diplomacii evropské sedmadvacítky do Bruselu zvou své kolegy z Egypta, Jordánska, Turecka a palestinské samosprávy. Příměří v Gaze je dnes také tématem jednání vysoké delegace palestinského hnutí Hamás v Káhiře. Izraelská delegace předložila Egypťanům své představy ve čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sál pro summity EU | Foto: Pavel Novák

Palestince reprezentuje hnutí Fatah, které ovládá Západní břeh Jordánu. S militantním Hamasem, který ovládá pásmo Gazy, mezinárodní společenství styky neudržuje.

Evropská unie chce do Gazy co nejrychleji dostat humanitární pomoc. Vedle spolupráce Izraele k tomu potřebuje především Egypt. Turecko a Jordánsko jsou zase považovány za možné prostředníky pro jednání mezi Hamasem a Fatahem.

Vztahy mezi oběma palestinskými frakcemi jsou na bodu mrazu. Mezinárodní společenství se chce zasadit o jejich smír; bez něj je realistická mírová dohoda s Izraelem nemožná.

Některé evropské země by se mohly podílet na námořní ostraze pobřeží pásma. V úvahu připadá také dodávka moderního technického vybavení pro Egypt, který sousedí s Gazou. Přímou účast evropských pohraničníků na svém území Káhira odmítá.

Delegace Hamásu jedná s Egyptem o budoucnosti příměří v Gaze

Vysoká delegace palestinského hnutí Hamás má dnes v Káhiře jednat o další podobě příměří v Gaze. Izraelská delegace předložila Egypťanům své představy ve čtvrtek.

Dosavadní klid zbraní, který ukončil třítýdenní válku, by měl ale podle diplomatických zdrojů vydržet. Obě strany se však v některých bodech výrazně liší. Jedním z klíčových témat je, kdo bude hlídat hranici mezi Egyptem a Gazou, kudy se podle Izraele pašují zbraně pro Palestince.

Hamás už podle arabského tisku v zákulisí souhlasí s tím, že linii mohou střežit i palestinské jednotky loajální prezidentu Abbásovi, který kontroluje pouze západní břeh Jordánu.

Egyptský plán pro dlouhodobé příměří zahrnuje i ukončení izraelské obchodní blokády Gazy. V Izraeli se opět vrací do hry myšlenka, spojit tento krok s propuštěním izraelského vojáka Gilada Šalita, který je třetí rok v palestinském zajetí.

Už i jeruzalémská vláda se ale chystá na to, že Šalit bude vyměněn za desítky teroristů. V izraelské veřejnosti proto začala velmi palčivá debata. Příbuzní některých obětí palestinského teroru s propuštěním vrahů svých blízkých souhlasí, pokud to pomůže Šalitovi na svobodu. Jiní jsou ale kategoricky proti.

K tématu si můžete také přečíst:
Blízký východ ztratil kvůli konfliktům za posledních dvacet let 12 biliónů dolarů
Spojené státy chtějí oživit mírová jednání na Blízkém východě
EU: Izrael musí umožnit přísun humanitární pomoci do Gazy

Břetislav Tureček, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme