Konec omezování. Izrael povolí dodávky humanitární pomoci do Gazy v jakémkoliv množství

Izrael povolí dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy, aniž by nadále omezoval jejich množství, uvedla podle serveru BBC News izraelská armáda. Agentura Reuters s odvoláním na palestinskou agenturu WAFA napsala, že při sobotním ranním izraelském bombardování města Chán Júnis v jižní části Gazy zahynulo 26 Palestinců, převážně dětí. Dalších pět mrtvých si vyžádal izraelský útok na okupovaném Západním břehu.

Sledovali jsme online Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael

Vše, co bude na seznamu OSN, bude podle Elada Gorena z izraelské armády doručeno (ilustrační foto) | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Izraelská armáda oznámila, že umožní navýšení počtu kamionů s humanitární pomocí, které do Gazy, kde ve velmi těžkých podmínkách žije na 2,3 milionu Palestinců, směřují z Egypta. Vše, co bude na seznamu OSN, bude podle Elada Gorena z izraelské armády doručeno.

Izraelská armáda dál prohledává nemocnici v Gaze. Tvrdí, že našla laptopy se záběry rukojmích

Číst článek

„Je tedy na OSN, aby nám tyto seznamy poskytla, a pokud bude zítra potřeba 400 nákladních aut, tak jich bude 400...Neexistuje žádné omezení,“ uvedl Goren.

Izrael na začátku války proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás Gazu zcela odřízl od dodávek potravin, vody i léků. I v důsledku mezinárodního tlaku postupně svůj postoj pozměnil a nyní povoluje také omezené dodávky pohonných hmot do této pobřežní oblasti. Podle BBC News se tak stalo především v důsledku tlaku Spojených států.

O útoku na Chán Júnis, kam se po opakovaných varováních Izraele přesunulo velké množství Palestinců ze severu Gazy, není zatím známo mnoho podrobností. Server televize Al-Džazíra ale uvedl, že jeho terčem byla rezidenční budova.

Západní břeh

Vedle Gazy, na níž se soustředí izraelská vojenská pozornost, se nadále množí i střety na Západním břehu, který Izrael desítky let v rozporu s mezinárodním právem okupuje. V noci na sobotu tam při izraelském útoku na uprchlický tábor ve městě Nábulus zemřelo nejméně pět Palestinců a další dva utrpěli zranění.

Okupace Gazy by byla chybou, říká Biden. Válka podle něj skončí, až Hamás přestane zabíjet

Číst článek

Od říjnového útoku Hamásu na Izrael přišlo na Západním břehu v důsledku izraelských zásahů o život nejméně 186 Palestinců, včetně 51 dětí.

Útok Hamásu na Izrael ze 7. října si vyžádal životy kolem 1200 lidí, převážně civilistů. Nejvíce z nich zemřelo na hudebním festivalu, který se uskutečnil u kibucu Reim nedaleko Gazy.

Podle izraelské televize Channel 12 bylo obětí celkem 364, včetně 17 policistů. Dalších 40 lidí bylo uneseno do Gazy. Dosavadní informace hovořily o zhruba 270 mrtvých z přibližně 4000 účastníků festivalu.

Channel 12 také uvedl, že radikálové navzdory dosavadnímu přesvědčení dopředu nevěděli o tom, že je v místě hudební festival. Policie k tomuto přesvědčení došla na základě výslechů zadržených útočníků a také proto, že u nich nenašla mapy místa.

kth, mst, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme