Humanitární pomoc pro Jemen se rozkrádá. Polovina obyvatel země nemá dostatek jídla

Do Jemenu proudí mezinárodní humanitární pomoc za miliardy dolarů, a přesto miliony tamních obyvatel čelí hladu. Podle zjištění agentury AP se valná část pomoci k adresátům nedostane a je rozkradena.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenci čekající v distribučním centru v Bajilu. | Foto: Abduljabbar Zeyad | Zdroj: Reuters

Agentura AP hovořila s více než 70 humanitárními pracovníky, zástupci vlády a občany šesti jemenských provincií. Zjistila, že potraviny se ztrácejí a rozkrádají jak na území kontrolovaném vládou, tak v oblastech, jež mají v rukou šíitští povstalci.

Zásilky kradou příslušníci soupeřících skupin, převážejí je ke svým bojovníkům nebo prodávají na černém trhu. Mnoho případů bylo zaznamenáno v provincii Táizz, která je v rukou mezinárodně uznávané jemenské vlády. Váznoucí zásobování se dosud vysvětlovalo blokádou přístavů a boji o ně.

Světový potravinový program (WFP) má v Jemenu 5000 distribučních center, jež mají měsíčně poskytnout potraviny deseti milionům Jemenců. Organizace přiznala, že má kontrolu jenom nad pětinou zásilek.

Nedostatek jídla

OSN, USA, Saúdská Arábie a další do Jemenu letos dodaly potraviny, přístřešky, léky a další pomoc za čtyři miliardy dolarů (90 miliard korun). Příští rok by měla být pomoc ještě větší. Přesto počet hladových Jemenců roste - podle čerstvých údajů nemá dostatek jídla víc než polovina z 29 milionů obyvatel. Ohrožení pěti milionů z nich je krizové a 63 500 je vystaveno „katastrofálnímu“ nedostatku jídla.

Vzhledem k bojům je z mnoha částí Jemenu těžké získat přesnější údaje o úmrtích způsobených hladem. Nezisková organizace Save the Children odhadla, že od začátku bojů v Jemenu v důsledku hladu zemřelo 85 000 dětí ve věku do pěti let.

V severní provincii Saada, která je baštou povstalců, podle odhadů OSN potřebuje potravinovou pomoc 445 000 lidí. V některých měsících tam OSN poslala takové množství potravin, že by postačilo pro dvojnásobek tohoto počtu. Na dotazy AP o krádežích dodávek neodpověděla vláda ani zástupci povstalců odpovědných za distribuci pomoci na svém území.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme