Humanitární pomoc přichází i ze soukromých rukou

Pomocnou ruku nabízí České republice téměř celý svět. Peníze a vybavení nám poskytly i tak vzdálené země jako je například Thajsko. Předseda Evropské komise Romano Prodi se navíc při své páteční návštěvě Prahy zavázal, že nám Evropská unie poskytne půjčku ve výši 200 milionů eur za zvýhodněných podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vykládání humanitární pomoci | Foto: Jan Rosenauer

Dar v hodnotě jednoho milionu korun věnoval České republice polský chemický holding Ciech. Chce tak mimo jiné vyjádřit solidaritu s neratovickou Spolanou. Šek na milion korun předali v sídle českého zastupitelského úřadu ve Varšavě členové vedení společnosti Ciech. Náš krizový štáb teď musí zvážit, zda přijme pomoc v podobě finanční nebo jestli dostane od této firmy zásilku chemických prostředků. "Teď záleží prostě, jestli to bude zboží nebo peníze anebo pošleme chloramin a bude k dispozici zítra. Zítra ho můžeme nakládat," řekl Českému rozhlasu Jerzy Golys z vedení podniku a bývalý obchodní rada ambasády v Praze.

Významnou finanční injekci nám přislíbila také Evropská unie. Jak řekl Radiožurnálu ředitel tiskového odboru ministerstva zahraničí Karel Borůvka, do programu PHARE bude vloženo o téměř 10 milionů eur více. "Injekce, která bude využita v programu Phare na obnovu dopravní infrastruktury nebo rekontrukci bytového fondu. Dále Unie poskytuje 40 miliónů eur, což je asi 1 a půl miliardy korun, z fondu ISPA na okamžitou rekonstrukci vodovodních systémů a veřejných kanalizací, čištění odpadních vod, opravu silnic.

Předseda Evropské komise Romano Prodi se navíc při své páteční návštěvě Prahy zavázal, že nám Evropská unie poskytne půjčku ve výši 200 milionů eur za zvýhodněných podmínek.

Markéta Kaclová, Pavel Novák, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme