Humanitární situace v Sýrii se zhoršuje. Místy už nejsou ani základní potraviny

Organizace spojených národů žádá o jednu a půl miliardy dolarů na humanitární pomoc pro lidi postižené konfliktem v Sýrii. Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, UNHCR odhaduje, že do poloviny příštího roku se počet syrských uprchlíků zvýší na milion lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Foto: Reuters

Podle OSN by měla být požadovaná částka rozdělena. Na pomoc syrským uprchlíkům má jít miliarda dolarů. Dalších 500 tisíc dolarů požaduje OSN pro čtyři miliony lidí v Sýrii.

Humanitární pomoc podle odhadů OSN potřebuje čtvrtina syrské populace. UNHCR registruje přes půl milionu Syřanů, ať už jako uprchlíky nebo jako lidi, kterým poskytuje pomoc. Mnoho dalších, dosud nezaregistrovaných uprchlíků, žije v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Iráku a Egyptě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Práci Člověka v tísni v Sýrii přiblížila koordinátorka blízkovýchodních programů společnosti Jitka Škovránková ve Světě o desáté na Rádiu Česko

Ze Sýrie mezitím přicházejí zprávy o údajné ofenzivě vládních sil na předměstích Damašku a střetech v některých dalších městech. Podle OSN už v Sýrii není žádná bezpečná oblast, kam by mohli lidé před násilnostmi utéct.

Lidem postiženým konfliktem v Sýrii pomáhá i společnost Člověk v tísni, která nedávno otevřela kancelář v Aleppu. „Jsem teď v jižním Turecku, asi 5 kilometrů od hranic, odkud vyjíždíme do Sýrie. Částečně jsme i v kanceláři v Aleppu, odkud koordinujeme programy na pomoc Syřanům uvnitř země,“ upřesňuje koordinátorka blízkovýchodních programů společnosti Člověk v tísni Jitka Škovránková.

Humanitární situace se podle ní v zemi stále zhoršuje. „Poslední týden prší, je to téměř nepřetržitý liják, v zemi je stále méně základních potravin i benzinu,“ říká Škovránková s tím, že lidé se stěhují do provizorních přístřešků, do škol, do mešit.

„V Aleppu jsou již čtvrtý den bez chleba, není vůbec žádná mouka. Snažíme se na tyto okamžité potřeby reagovat,“ doplňuje Škovránková. Dodává, že v zemi neexistují humanitární cesty, a tak mnohdy trvá týden, než se pomoc podaří bezpečně dopravit na místo určení.

Petr Nosálek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme