Humanitární situaci v Sýrii už odsoudily také Rusko a Čína

Rada bezpečnosti OSN, včetně Ruska a Číny, odsoudila rychle se zhoršující humanitární situaci v Sýrii. Rada žádá, aby Damašek umožnil přístup do země humanitárním zástupcům OSN. Podle agentury Reuters o tom informovalo francouzské zastoupení při světové organizaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Rady bezpečnosti OSN o situaci v Sýrii

Jednání Rady bezpečnosti OSN o situaci v Sýrii | Zdroj: Reuters

Rusko a Čína se připojily k dalším členům Rady bezpečnosti OSN, kteří vyjádřili zklamání nad tím, že Damašek neumožnil ředitelce humanitárních operací OSN Valerii Amosové vstup do Sýrie. Rada podle francouzských diplomatů Damašek požádala, aby příjezd Amosové okamžitě povolil.

Za OSN už do Sýrie míří také její zvláštní zmocněnec Kofi Annan, který chce přesvědčit prezidenta Bašára Asada, aby spolupracoval se světem při řešení syrské krize.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii jsme mluvili ve Stalo se dnes s analytikem Glopolisu Šádím Shanaáhem.

Patnáctičlenná RB OSN se dnes také jednomyslně shodla na prohlášení, v němž vyjadřuje nesouhlas s rychle se zhoršující humanitární situací v zemi, kde mají 11 měsíců trvající protivládní protesty na svědomí podle odhadů OSN 7 500 lidských životů.

Zatímco svět mobilizuje k diplomatickým jednáním, v Sýrii se dál bojuje. Vládní ozbrojené síly po více než třítýdenním bombardování obsadily baštu odpůrců Asadova režimu Bábá Amr v Homsu a povstalci se z města stáhli. Ve čtvrti ale zůstávají asi 4 tisícovky civilistů a rebelští vůdci proto vyzvali, aby se na nich vojenské velení nemstilo.

Analytik Glopolisu Šádí Shanaáh v pořadu Stalo se dnes uvedl, že syrská vláda dnes oznámila, že v pátek umožní vstup Červenému kříži, potažmo Červenému půlměsíci do Bábá Amru.

Syrská exilová opozice v Paříži dnes oznámila vznik vojenské rady. Ta chce koordinovat činnost povstalců a fungovat jako takové ministerstvo obrany.

„Vojenská rada byla vlastně vytvořena jako reakce na hrozbu vytvoření jakési další frakce v rámci opozice, kterou oznámilo zhruba 20 významných osobností národní rady. Syrská národní rada tomu chtěla předejít, a proto vytvořila vojenskou radu. Ale tento krok vytvořil tence mezi opozicí a syrskou svobodnou armádou,“ přiblížil Shanaáh.

Silvie Třeslínová, David Šťáhlavský, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme