Humanitárním organizacím v Keni dochází peníze

Keňské humanitární organizace vyčerpaly finanční zdroje z fondů na zajištění svého fungování. Týká se to hlavně uprchlického tábora v Dabaabu, v němž žije kolem 400 tisíc lidí. Osm organizací podle BBC tvrdí, že jsou ve schodku 25 milionů dolarů. Finančních prostředků přitom potřebují víc než dříve, protože populace v Dabaabu v uplynulém roce narostla o třetinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálci čekají ve frontě na humanitární pomoc | Zdroj: ČTK

Podle afrikanisty ze Západočeské univerzity v Plzni Jana Záhoříka je situace velmi vážná také proto, že se jedná o uprchlíky ze Somálska postiženého dlouhou občanskou válkou. Navíc jde o pouštní a polopouštní území, kde je potřeba mnohem víc vody i dalších surovin.

„Lidé v uprchlických táborech žijí v bídných podmínkách, nedostává se léků proti malárii. Tábor v Dabaabu je často napadán skupinami somálských gangů, protože je blízko prostupné keňsko-somálské hranice,“ popisuje Záhořík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na otázky týkající se humanitární krize v Keni a Somálsku odpovídal afrikanista Jan Záhořík.

Záhořík si myslí, že mezinárodní organizace a světové mocnosti situaci v Somálsku dlouhodobě podceňovaly. Jedním z důsledků tohoto podcenění byla katastrofální humanitární krize, která v loňském roce postihla jih Somálska a některé části Etiopie.

"Je na čase, aby mezinárodní společenství zasedlo a vymyslelo řešení, přičemž nejde o jen o jednorázovou finanční injekci, ale o nastolení dlouhodobého plánu, který bude zahrnovat i samotné Somálsko, nikoli jen tábor Dabaab, který se nachází na území Keni," říká Záhořík.

David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme