Hundertwasserův kostel rozděluje jeho návštěvníky

Někdo do kostela v Rakouském Bärnbachu chodí promlouvat s Bohem, někdo jej navštíví jen ze zvědavosti. Jisté je, že lidi rozděluje i jinak, podle toho zda se jim extravagantní stavba zamlouvá, či nikoliv.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barnbach kostel

Barnbach kostel | Foto: Vojtěch Berger

V žádném bedekru o Vídni nechybí obrázek Hundertwasserových domů. Poctivější průvodce vám nezamlčí ani to, že extravagantní architekt Hundertwasser postavil v rakouské metropoli mimo jiné i teplárnu.

Milovníci křivých podlah, nepravidelných oken a vůbec celého Hundertwasserova stylu by si ale neměli nechat ujít stavby na rakouském venkově. Třeba jediný Hundertwasserův kostel, který stojí ve štýrské vesničce Bärnbach.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera

Farář Winfried Lembacher si už zvykl na to, že kromě duchovních povinností je tak trochu i průvodcem na vedlejšák. Hundertwasserův kostel totiž do Bärnbachu láká tolik lidí, že je těžké rozlišit, kdo se přijel pomodlit, a kdo jen vyfotit zajímavou stavbu.

"Na kostele nenajdete jedinou rovnou čáru, všechno je zkřivené. I cesta, která k němu vede, je hrbolatá. To má znázorňovat, že člověk zažívá v životě vzestupy i pády," říká farář a pokračuje:

Barnbach kostel | Foto: Vojtěch Berger

"Hundertwasser chtěl z kostela udělat místo, kam by lidé chodili rádi, kde by se utišili, uvolnili. Proto je tu tolik modré barvy, symbol křtu, přijetí do církve, potom červená, barva lásky a zelená, barva naděje."

Hundertwasser svoje stavby domýšlel a pečlivě zasazoval do okolí. Ani tady v Bärnbachu jeho práce neskončila samotným kostelem, ale důmyslně upravil i okolní zahradu.

"Je tu dvanáct bran. Znázorňují dvanáct kultur a náboženství, projít lze třeba bránou do Afriky nebo do Oceánie," upřesňuje Winfried Lembacher.

Interiér kostela je celkem normální, oproti extravagantnímu zevnějšku. Typické barevné kachle, nepravidelná okna i zářivě zlatá báň kostelní věže. Dnes je to atrakce, ale místní si na ni museli dlouho zvykat.

Barnbach kostel | Foto: Vojtěch Berger

Kostel pochází z doby po 2. světové válce, byl tehdy postavený ve velmi jednoduchém poválečném stylu. Dlouhá léta chátral a koncem 80. let byla zapotřebí generální oprava. Zakázku dostal Friedenserich Hundertwasser. Polovina lidí jeho styl přivítala, polovina chtěla mít kostelík obyčejný, tak jak byl dřív.

Vojtěch Berger, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme