Hunter Biden stanul u soudu kvůli držení zbraně v době, kdy užíval kokain. Cítí se nevinný

Hunter Biden strávil v úterý soudní budově necelou půlhodinu. Potom, co se na otázku soudce označil za nevinného, mohl odejít. Bude stíhaný na svobodě. Nesmí ale vlastnit zbraň a nesmí požívat alkohol, ani nelegální látky. Mohl by skončit ve vazbě. Je obžalovaný z nelegálního držení zbraně v roce 2018, kdy s pořídil pistoli Colt Cobra, ačkoli byl v té době závislý na kouření rafinovaného kokainu.

Wilmington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hunter Biden u soudu strávil necelou půl hodinu

Hunter Biden u soudu strávil necelou půl hodinu | Zdroj: Reuters

Syn amerického prezidenta Hunter Biden byl obžalován poté, co se v létě nečekaně rozpadla dohoda s prokurátory o ukončení stíhání ve zbraňové kauze a o vině a trestu v případu pozdního zaplacení daní.

Syn prezidenta Bidena Hunter čelí třem obviněním. Důvodem je držení zbraně v době, kdy bral kokain

Číst článek

Na základě této dohody by se Biden vyhnul vězení, plán však ztroskotal po soudním slyšení, od kterého se čekalo jeho schválení. Daňová větev případu stále zůstává otevřená, přičemž podle amerických médií by i v této souvislosti mohl nedávno jmenovaný zvláštní vyšetřovatel vznést obžalobu.

Aktuálně čelí prezidentův syn obviněním, že v roce 2018 v dotazníku zatajil užívání drog, aby si mohl pořídit revolver. Je rovněž podezřelý, že bral drogy v době, kdy zbraň vlastnil. Podle vyšetřovatelů zbraň Colt Cobra měl 11 dní, během nichž si „pravidelně“ kupoval kokain.

Obviněný přiznává, že byl v dané době na omamné látce závislý, jeho právníci ale porušení zákona odmítají. Bidenův zástupce Abbe Lowell u soudu ve státě Delaware uvedl, že hodlá požádat o zamítnutí obžaloby, kterou považuje za neústavní.

Pořídil si zbraň, když byl ‚aktivním uživatelem‘ drog. Syn amerického prezidenta čelí novým obviněním

Číst článek

AP podotýká, že obžaloby tohoto druhu jsou vzácné. Jistý federální soud navíc nedávno rozhodl, že zákaz držet střelné zbraně pro osoby užívající drogy je v rozporu s aktuálním výkladem americké ústavy.

Zpochybnil tak zákon, na který odkazuje i obžaloba Bidena, pro soudy mimo jurisdikci daného odvolacího soudu, tedy i ten v Delaware, však verdikt není závazný.

Proces s Hunterem Bidenem by mohl vnést další bezprecedentní právní rozměr do kampaně před prezidentskými volbami v roce 2024, v nichž se současný prezident pravděpodobně utká s několikanásobně obžalovaným exprezidentem Donaldem Trumpem.

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoha úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po divoké spekulace o jeho zapojení do korupčních aktivit. Republikánští politici tyto teorie spojují i s hlavou státu, která je lídrem Demokratické strany, pro taková obvinění však nepředkládají důkazy.

pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme