Hurikán Dennis připravil na Kubě o život deset lidí

Hurikán Dennis dál řádí v Karibiku. Už se přehnal přes Jamajku, Haiti a Kubu, kde za sebou nechal deset obětí na životech. Nad ostrovem zeslábl na třetí z pětistupňové škály nebezpečnosti. Nyní se blíží přes Floridu do Mexického zálivu a znovu nabírá na síle. Ohroženo je celé jihovýchodní pobřeží Spojených států, od Floridy až po Louisianu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikán | Zdroj: ČTK

"Přihnal se s celou svou ďábelskou silou," komentoval v televizi nástup hurikánu Dennis kubánský prezident Fidel Castro. Oznámil, že z oblasti jihovýchodní Kuby je hlášeno deset obětí.

Krátce předtím si vybral daň i na Haiti, kde přišlo o život nejméně pět lidí a dalších 30 se pohřešuje. Jedna osoba zahynula i na Jamajce. Vichřice strhla strážní věž a plot i na americké základně Guantánamo na Kubě, kde jsou zadržováni islámští radikálové dopadení v Afghánistánu a v Iráku.

Podle amerických meteorologů provázejí hurikán obrovské průtrže mračen a velmi silný vítr dosahující rychlosti přes 200 kilometrů v hodině. K floridským břehům se nyní Dennis pohybuje rychlostí téměř 30 kilometrů v hodině. Očekáván je tam v neděli nebo v pondělí.

V USA s hurikánem nejdříve přijdou do styku ostrůvky na jihozápadě Floridy. Guvernéři států Florida, Mississippi, Alabama a Louisiana vyhlásili stav pohotovosti a vyzvali obyvatele, aby sledovali předpovědi meteorologů a v ohrožených oblastech nenechávali evakuaci na poslední chvíli.

Zejména na Floridě, kde loni řádily čtyři hurikány za sebou, berou lidé situaci velmi vážně. Obávají se hmotných škod způsobených smrští, ale také rozsáhlých záplav. Hurikánu se naopak neobávají experti z kosmického střediska na Floridě, kteří připravují start raketoplánu Discovery. Zatím jen uspíšili příjezd posádky na mys Canaveral.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme