Zatajování počtu obětí? Bahamské úřady čelí po hurikánu Dorian kritice místních

Bahamská vláda a úřady odrážejí kritiku za špatnou reakci na hurikán Dorian, který ostrovní stát zasáhl před týdnem. Podle Organizace spojených národů potřebuje asi sedmdesát tisíc lidí náhradní přístřešky. Stovky až tisíce lidí se podle BBC stále pohřešují. Podle dosavadní bilance zemřelo nejméně 43 lidí a úřady se obávají, že počet obětí dál poroste.

Nassau (Bahamy) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán si na Bahamách vyžádal na dvě desítky obětí. Z ostrovů se přesunul k pobřeží USA, kde u Severní Karolíny zeslábl na nejnižší první stupeň

Do postižených oblastí už dorazily týmy záchranářů z USA a některých humanitárních organizací | Foto: Dante Carrer | Zdroj: Reuters

Vládní úřady se brání kritice za údajné manipulace s počtem obětí. Viní je z toho obyvatelé nejvíce zasažených ostrovů Abacos a Grand Bahama. Na sociálních sítích píší, že vláda úmyslně zatajuje skutečný počet obětí, protože rozsah škod i počet pohřešovaných naznačují, že mrtvých musí být výrazně víc.

Na takový živel se nedalo připravit. Popadaly i silné konstrukce, říká o hurikánu Bahamka žijící v USA

Číst článek

Bahamský ministr zdravotnictví takové spekulace odmítl. Jak řekl americkému serveru Miami Herald, sčítání obětí jednoduše pro úřady není prioritou, místo toho se soustředí na hledání přeživších a péči o ně. Statistiky o počtu potvrzených mrtvých prý úřady zveřejňují tak, jak k nim putují z márnic.

Do postižených oblastí už dorazily týmy záchranářů ze Spojených států a některých humanitárních organizací jako Americký červený kříž, organizace USAID nebo britské námořnictvo. Ve městě Marsh Harbour, hlavním přístavu nejvíc poničeného ostrova Abarcos, hurikán zničil 90 procent veškeré infrastruktury, je tam akutní nedostatek jídla, léků a pitné vody. Zásoby tam zatím proudí pomocí vrtulníků.

Zdroje pitné vody jsou kontaminované a těm, kdo na ostrově zůstávají, hrozí zažívací a další potíže. Záchranáři proto lidi z ostrova evakuují, asi tři a půl tisíce jich odvezli do hlavního města Nassau. Další zamířili na nedalekou americkou Floridu.

Hurikán Dorian mezitím výrazně zeslábl, přesunul se podél amerického východního pobřeží a aktuálně se jako post-tropická bouře dostal nad kanadský poloostrov Nové Skotsko.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme