Počet obětí po hurikánu Dorian vzrostl na 50. Úřady na Bahamách pohřešují dva a půl tisíce lidí

Na Bahamách se po hurikánu Dorian pohřešuje 2 500 osob. S odkazem na místní úřady o tom ve středu informovaly světové tiskové agentury.

fotogalerie Nassau (Aktualizováno: 19:30 11. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda však upozornila, že seznamy pohřešovaných ještě neporovnala se seznamy lidí, kteří dosud pobývají v provizorních přístřešcích, nebo kteří se z ostrovů evakuovali. Počet nezvěstných by se tak podle očekávání úřadů měl zmenšit. Hurikán si na karibském souostroví podle posledních údajů vyžádal 50 mrtvých, jejich počet však zřejmě poroste s tím, jak pokračují pátrací a záchranné akce.

Zatajování počtu obětí? Bahamské úřady čelí po hurikánu Dorian kritice místních

Číst článek

V nouzových úkrytech jsou na ostrovech stále tisíce lidí. Dorian zasáhl karibské souostroví 1. září jako hurikán páté, tedy nejvyšší kategorie. Byla to jedna z nejsilnějších dosud zaznamenaných bouří v oblasti a doprovázel ji vítr o síle až 300 kilometrů v hodině. Živel na ostrovech srovnal se zemí celé čtvrti a poškodil rovněž klíčovou infrastrukturu.

Zatímco se už podařilo obnovit dodávky elektřiny na nejsevernějším ostrově Grand Bahama, elektrické vedení v okolí města Marsh Harbour, největšího na ostrovech Abaco, bylo podle úřadů kompletně zničeno. Hurikán tam rovněž poničil 90 procent všech domů. Ve středu by však měly být do oblasti v omezené míře obnoveny komerční lety.

Americká vláda uvolnila již v sobotu pro dopravu pomoci na Bahamy kapacity ministerstva obrany, ostrovům zničeným hurikánem pomáhá i americká národní garda, napsal list Miami Herald. Bahamské úřady varovaly, že konečný počet mrtvých bude „mimořádně hrozivý“. V hlavním městě Nassau si nemocnice objednaly dva velké chladírenské vozy, kam chtějí ukládat nalezená mrtvá těla.

Podle expertů OSN je na Bahamách 70 000 lidí naléhavě potřebujících vodu, potraviny a přístřeší. Na postižené ostrovy letouny dopravují generátory s palivem, tuny konzerv, stavební buňky a komunikační zařízení. Na nejvíce postižená místa míří týmy lékařů se zdravotnickým materiálem. Hygienická situace je alarmující a hrozí epidemie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme