Hurikán Dorian zesílil na pátou kategorii, rychlost větru v něm dosahuje 285 kilometrů za hodinu

Hurikán Dorian dosáhl pátého, nejvyššího stupně a rychlost větru v něm podle aktualizovaných informací amerických meteorologů dosahuje 285 kilometrů za hodinu. Oko hurikánu bylo odpoledne těsně před bahamským ostrovem Great Abaco, na severu souostroví se očekávají rozsáhlé škody. Podle televize CNN je Dorian světově nejsilnější bouří letošního roku.

Aktualizujeme Miami (Aktualizováno: 19:05 1. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dorian byl až do neděle řazen mezi hurikány 4. stupně, nadále však zesiloval, až stálá rychlost větru přesáhla 280 kilometrů v hodině. Podle Saffirovy-Simpsonovy stupnice musí mít hurikán 5. stupně sílu větru nejméně 252 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) severozápad Baham od začátku moderních meteorologických záznamů silnější bouři ještě nečelil.

Hurikán Dorian zesílil na čtvrtý stupeň nebezpečnosti z pěti. Na Floridě začne povinná evakuace v neděli

Číst článek

Katastrofální podmínky podle amerických médií panují na ostrovech Abaco, které jsou součástí souostroví Bahamy a kam měl hurikán dorazit v neděli ráno místního času (odpoledne SELČ). Pak by se měl přesouvat na západ směrem k ostrovu Grand Bahama.

V příštích 24 hodinách se dá očekávat kolísání síly živlu, Dorian ale zůstane velmi nebezpečný. Kromě silného větru přinese i velké množství srážek.

„Pro Bahamy to bude opravdu velmi špatné,“ citovala agentura AP odborníka na hurikány z Coloradské státní univerzity Phila Klotzbacha. Už během dne byly hlášeny výpadky proudu a dodávek vody, na ostrovech Abaco, Bimini a na Grand Bahama přestala fungovat letiště. Úřady ještě na poslední chvíli vyzývaly obyvatele, aby si našli bezpečné místo, a varovaly před katastrofálními následky.

 Z městečka Sweeting Cay na ostrově Grand Bahama, které má přes 500 obyvatel, se evakuovalo do bezpečí sedm lidí. V Grand Cay se 400 obyvateli odešlo jen 88 lidí. Přitom úřady pro ostrovy Abaco vydaly rozhodnutí o povinné evakuaci v sobotu.

„Žijí tam dělníci s povolením i bez něj a ta místa jsou často zasažena záplavami,“ sdělil reportér CNN.

Zasáhne USA?

Trasa hurikánu se neustále upřesňuje, jistá stále není. Původní projekce počítaly s tím, že zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že po přechodu přes Bahamy nabere hurikán severní a následně severovýchodní kurz a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu k Georgii a k Severní a Jižní Karolíně bude slábnout. Kdy se začne stáčet, ale není jasné, takže možnost, že Florida bude zasažena, se ještě pořád nevylučuje.

Aktuálně platí příkaz k evakuaci ve třech floridských okresech a vedení letiště v Orlandu podle agentury AP znovu uvažuje o tom, že v pondělí zastaví provoz. „Ještě nemáme vyhráno,“ varoval guvernér Floridy Ron DeSantis.

„Nyní už dosáhl páté kategorie. Zdá se, že je to jeden z největších hurikánů, jaký jsme kdy viděli, a to je problém,“ řekl médiím o hurikánu Dorian prezident Donald Trump. Dodal, že situací se zabývá „spousta skvělých lidí“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme