V Jižní Karolíně a Georgii kvůli hurikánu Dorian evakuují téměř milion lidí

Téměř milion lidí žijících na pobřeží Jižní Karolíny se bude v pondělí muset evakuovat kvůli blížícímu se hurikánu Dorian. S odvoláním na nařízení jihokarolínského guvernéra Henryho McMastera o tom informovala agentura AP. Evakuace byla také nařízena obyvatelům pobřeží Georgie a v částech Floridy.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 13:54 2. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odborníci z amerického Národního střediska pro hurikány zkoumají postup hurikánu Dorian. | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Nařízená evakuace vejde v platnost v pondělí ve 12.00 místního času (18.00 středoevropského času). Provoz na dálnici bude upraven, aby se lidé mohli z pobřeží dostat do vnitrozemí rychleji.

Od úterního rána do čtvrtečního rána SELČ se bude živel pohybovat nebezpečně blízko východního pobřeží Floridy, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Poté patrně pocítí jeho dopady Georgia a Jižní Karolína.

Hurikán Dorian zesílil na pátou kategorii, rychlost větru v něm dosahuje 285 kilometrů za hodinu

Číst článek

Evakuace nařízená v Jižní Karolíně vejde v platnost v pondělí po 12.00 místního času (18:00 SELČ). Provoz na dálnici bude upraven, aby se lidé mohli z pobřeží dostat do vnitrozemí rychleji.

Opatření se bude týkat zhruba 830 tisíc lidí, přičemž mnozí z nich se budou muset evakuovat již počtvrté za uplynulé čtyři roky. „Domníváme se, že dokážeme zajistit, aby všichni přežili,“ uvedl guvernér McMaster.

Evakuováno má být také pobřeží Georgie. Opatření, které nařídil guvernér Brian Kemp, by rovněž mělo začít platit kolem poledne místního času. V oblasti podle agentury AP žije zhruba 540 tisíc lidí.

null

null

Povinně se budou také muset evakuovat obyvatelé záplavových částí Floridy a lidé žijící v karavanech. Nařízení se týká Palm Beach a Daytona Beach.

Dobrovolná evakuace se týká některých částí severní Floridy. Podle současné předpovědi bude zasaženo pouze východní pobřeží Floridy, což znamená, že se tamní obyvatelé budou pravděpodobně přesouvat na západ. Guvernér Ron DeSantis vyzval obyvatele, aby sledovali předpověď počasí a důkladně se připravili.

Hurikán Dorian v neděli zesílil na pátý, nejvyšší stupeň a zasáhl severní část souostroví Bahamy. Provází jej vítr o rychlosti 265 kilometrů za hodinu, který na bahamském ostrově Great Abaco odnášel střechy a strhával elektrické vedení.

Trasa hurikánu, který zatím míří na západ, se neustále upřesňuje. Původní projekce předpokládaly, že zasáhne americkou pevninu, ty novější uvádějí, že po přechodu přes Bahamy nabere hurikán severní a následně severovýchodní kurz a že jeho střed zůstane nad mořem. Při postupu ke Georgii a Jižní a Severní Karolíně bude slábnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme