Hurikán Dorian zesílil na čtvrtý stupeň nebezpečnosti z pěti. Na Floridě začne povinná evakuace v neděli

Bouře Dorian mířící k Floridě zesílila a podle amerického Národního střediska pro hurikány přerostla v extrémně nebezpečný hurikán čtvrté kategorie na pětistupňové škále. V některých pobřežních floridských okresech začnou v neděli ráno povinné evakuace. Trasa hurikánu zatím není zcela jistá, ale podle některých počítačových projekcí se živel stočí na sever a floridskému pobřeží se těsně vyhne.

Aktualizováno Miami (Aktualizováno: 18:53 31. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel soukromé meteorologické služby Jeff Masters řekl, že „je určitá naděje“, že Dorian nakonec Floridu mine. Podle Národního střediska pro hurikány došlo od páteční noci k „výrazné změně“ a nejnovější předpovědi říkají, že oko bouře by se mohlo stočit na sever a zůstat nad mořem.

Záplavy na japonském ostrově Kjúšú si vyžádaly dva mrtvé. Příkaz k evakuaci dostalo asi 850 tisíc lidí

Číst článek

Ředitel soukromé meteorologické služby Jeff Masters řekl, že „je určitá naděje“, že Dorian nakonec Floridu mine. Podle Národního střediska pro hurikány došlo od páteční noci k „výrazné změně“ a nejnovější předpovědi říkají, že oko bouře by se mohlo stočit na sever a zůstat nad mořem.

Pohyb hurikánu ale stále zůstává nepředvídatelný a Dorian tak představuje hrozby pro miliony lidí v oblasti, kde se nacházejí i známé turistické atrakce jako je Walt Disney World a kde má rovněž své sídlo Mar-a-Lago prezident Donald Trump.

Podle Národního střediska pro hurikány bouři doprovází vítr o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Očekává se, že se během dnešního dne přesune na sever od Baham a poblíž východního pobřeží Floridy se může ocitnout v pondělí pozdě večer či v úterý ráno místního času.

null

null

„Určité výkyvy v intenzitě jsou pravděpodobné, očekává se ale, že Dorian zůstane v příštích několika dnech velmi silným hurikánem,“ uvedlo ve svém sobotním prohlášení Národní středisko pro hurikány.

Šerif floridského okresu Brevard Wayne Ivey v noci na sobotu oznámil, že v neděli v 8.00 místního času (14.00 středoevropského letního času) začne v oblasti povinná evakuace, která zahrne také Kennedyho vesmírné středisko. Okres Martin zahájí povinnou evakuaci o dvě hodiny později, v Indian River bude evakuace dobrovolná. Všechny tyto oblasti leží severně od Miami.

Here a look inside the clear eye of #Dorian this morning from the @HRD/AOML/NOAA Hurricane Hunter P-3 Aircraft. Picture credit Paul Chang

13:33 – 31. 08. 2019

2521 6136

Nákupy zásob

Na východním pobřeží Floridy začali místní obyvatelé již v pátek ve velkém kupovat balenou vodu, prkna a dřevotřískové desky a další zásoby. Na některých čerpacích stanicích kvůli vysokému zájmu došel benzín. „Lidé kupují všechno, co by se jim mohlo během hurikánu hodit, baterky, baterie, generátory,“ uvedla prodavačka jednoho z místních obchodů pro kutily.

Prezident Trump už v úterý v noci kvůli bouři vyhlásil stav nouze a nařídil poskytnout federální pomoc místním úřadům. V sobotu na twitteru napsal, že Dorian může mnohem silněji udeřit i ve státech Jižní Karolína, Severní Karolína a Georgia.

„Přesouvá se a je velmi těžké cokoli předpovídat s výjimkou toho, že jde o jeden z největších a nejsilnějších hurikánů, které jsme zažili za poslední desetiletí. Buďte opatrní!“ uvedl Trump.

Looking like our great South Carolina could get hit MUCH harder than first thought. Georgia and North Carolina also. It’s moving around and very hard to predict, except that it is one of the biggest and strongest (and really wide) that we have seen in decades. Be safe!

16:00 – 31. 08. 2019

5224 28798

Floridský guvernér Ron DeSantis již dříve vyzval obyvatele, aby si pořídili zásoby potravin, vody a léků nejméně na týden. Panují obavy, že Dorian by se mohl stát nejsilnějším hurikánem, který Floridu zasáhl za posledních téměř 30 let.

Dorian už prošel severem Karibiku a na portorických ostrovech Vieques a Culebra způsobil výpadky proudu a záplavy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme