Více srážek než v Česku za celý rok. Hurikán Eta zasáhl Nikaraguu a Honduras, vyžádal si první oběť

Hurikán Eta v úterý udeřil na severovýchodní pobřeží Nikaraguy, kde způsobil hmotné škody. První oběť hurikánu hlásí sousedící Honduras, kde živel způsobil záplavy a sesuvy půdy. Během posledních 24 hodin se síla hurikánu ztrojnásobila, píše agentura AP. Americké Národní centrum pro hurikány (NHC) vyhodnotilo bouři jako hurikán čtvrté kategorie na Saffirově-Simpsonově škále. Ta má pět stupňů, přičemž pátý je nejsilnější.

Managua Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kameraman dokumentuje přícházející hurikán Eta na jedné z pláží v honduraském městě Tela. | Foto: Jorge Cabrera | Zdroj: Reuters

Etu provází silný vítr o rychlosti bezmála 250 kilometrů v hodině a vydatné deště. Úhrn srážek by měl dosáhnout 635 milimetrů, což je téměř tolik, kolik napršelo v Česku za celý loňský rok. V Puerto Cabezas, které je největším městem na severovýchodním pobřeží Nikaraguy, bouře vyvrátila stromy, odfoukla střechy domů, poničila stožáry a způsobila vylití řek a potoků z koryt. Mrtvé či zraněné Nikaragua zatím nehlásí.

Toto město se 70 000 obyvatel je velice zranitelné, řekl agentuře Reuters katolický kněz v Puerto Cabezas Javier Plat. Část domů je postavena jen ze dřeva a vepřovic. V oblasti, kde žije zhruba 100 000 lidí, byla část obyvatel evakuována, ochranné přístřešky, které zprovoznily úřady, jsou ale již zaplněné. V regionu také žije mnoho příslušníků domorodých kmenů. Do oblasti, jež patří k nejchudším v zemi, vláda poslala potravinovou pomoc.

Na USA se žene další hurikán. V Louisianě před příchodem Zety vyhlásili stav nouze

Číst článek

Hurikán by měl i nadále bičovat také pobřeží Hondurasu. Podle agentury AFP na přístavní města La Ceiba a Tela udeřily záplavové deště. Stát v ohrožených oblastech vyhlásil nejvyšší stupeň pohotovosti.

Podle Národního centra pro hurikány, které má sídlo v Miami, by hurikán Eta měl výrazně zeslabit po nárazu na pohoří v Nikaragui a Hondurasu. Centrum považuje hurikán Eta za extrémně nebezpečný.

Zeslabená bouře by v příštích dnech měla udeřit i na další země ve Střední Americe. Salvador již nařídil evakuaci obyvatel žijících na pobřeží.

Eta je osmadvacátou pojmenovanou bouří letošní hurikánové sezony v Atlantickém oceánu. Hurikánová sezona trvá v Atlantiku obvykle do konce listopadu, výjimečně pak do prvních prosincových dnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme