Bouře Florence si vyžádala 13 obětí. Trump vyhlásil v Severní Karolíně stav přírodní katastrofy

Americký prezident Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy v osmi okresech státu Severní Karolína, který zdevastoval hurikán Florence. Živel, který po dopadu na pevninu zeslábl v tropickou bouři, si vyžádal již 13 obětí, většinu právě v Severní Karolíně. Bez elektřiny se ocitlo téměř 950 000 domácností a podniků. V některých městech napršelo přes 60 centimetrů vody. Úřady varují před katastrofálními záplavami.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 10:19 16. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Florence, který v pátek vtrhl na východní pobřeží Spojených států, se v sobotu prakticky zastavil ve svém postupu a smáčel pevninu hustými lijáky. V sobotu odpoledne bouře postupovala tempem pouhých čtyř kilometrů za hodinu, tedy pomalejší rychlostí, než jakou člověk dosahuje při chůzi.

Bouře Florence si vyžádala pět mrtvých. Bez proudu je 930 tisíc domácností, škody přesáhnou bilion

Číst článek

Řeky v Severní a Jižní Karolíně na mnoha místech vystoupaly na rekordní úroveň a tisíce lidí dostaly příkaz k evakuaci. Existují obavy, že v příštích několika dnech by Severní Karolína mohla být svědkem nejhorších záplav ve své historii.

Příslušníci amerického námořnictva, pobřežní stráže i dobrovolníci za pomoci člunů, vrtulníků a nákladních aut v sobotu zachraňovali stovky lidí, kteří se včas neevakuovali a zůstali v důsledku povodní odříznuti od okolního světa.

V severokarolínském městě New Bern s 30 000 obyvateli se vylily z břehů dvě místní řeky a celé historické centrum města se ocitlo pod vodou. Ze zatopených oblastí bylo s pomocí člunů přepraveno přes 450 lidí. Další obyvatelé na záchranu ještě čekají v podkroví či na střechách domů.

100 kilometrů od Columbie

Prezident Trump vyhlásil v osmi okresech Severní Karolíny stav přírodní katastrofy, což umožňuje uvolnění finančních prostředků z federálních fondů.

Klimatolog: Energie hurikánu Florence se nezmenšila, takové deště krajina nezažila 100 let

Číst článek

Na twitteru Trump v sobotu večer vyjádřil soustrast rodinám a přátelům obětí. Bílý dům již dříve uvedl, že prezident by se mohl do postiženého regionu vydat příští týden.

Nejvíc mrtvých hlásí Severní Karolína. Jsou mezi nimi žena a její dítě, na jejichž dům ve městě Wilmington v Severní Karolíně spadl strom. Další obětí se stala žena v okrese Pender v Severní Karolíně, ke které kvůli stromům na silnici včas nedorazila záchranná služba. Muž v okrese Lenoir zase zemřel při zapojování generátoru. V témže okrese zahynul další muž, který vyšel ven zkontrolovat psy a smetla ho vichřice.

Ve vnitrozemském okrese Duplin přišli v důsledku záplav o život tři lidé. V okrese Cumberland zemřeli manželé při požáru domu, který podle úřadů zavinila bouře. První oběť ohlásila i Jižní Karolína, kde zahynula jednašedesátiletá žena po nárazu do stromu, který spadl na silnici.

Oko bouře Florence nyní postupuje dál hlemýždím tempem směrem na západ přes Jižní Karolínu a je vzdáleno asi 100 kilometrů od metropole státu Columbie.

Five deaths have been recorded thus far with regard to hurricane Florence! Deepest sympathies and warmth go out to the families and friends of the victims. May God be with them!

00:42 – 16. 09. 2018

7491 47520

Síla větru klesá

Americké Národní středisko pro hurikány ve čtyři hodiny ráno SELČ informovalo, že Florence postupuje dál jen pomalu rychlostí devět kilometrů v hodině. Síla doprovázejících větrů dosahuje 65 kilometrů za hodinu a dál bude klesat. Úřady nicméně upozorňují obyvatele, aby živel nepodceňovaly.

Jako za totality. V obchodech není chleba ani voda, líčí Češka přípravy na hurikán Florence

Číst článek

Problém představuje trvající velké množství srážek, které už mnohde dosáhly jednoho metru a na více místech způsobují nečekané bleskové záplavy. Smrtelné nebezpečí hrozí od padajících stromů a sloupů elektrického vedení.

„Tento bouřkový systém chrlí obrovské množství srážek,“ upozornil v sobotu severokarolínský guvernér Roy Cooper. Zároveň varoval obyvatele z evakuovaných oblastí před unáhleným rozhodnutím vracet se domů. „Všechny silnice ve státě jsou ohrožené záplavami,“ řekl.

První odhady škod hovoří o deseti až šedesáti miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun).

Velké nebezpečí představují i ekologické škody způsobované přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky. K velkému sesuvu kopce uhelného popela došlo na skládce tepelné elektrárny u Wilmingtonu a hrozí kontaminace nedaleké řeky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme