‚Náš ostrov střeží Bůh.‘ Hurikán Florence se blíží k jednomu z nejzranitelnějších míst

K východu Spojených států míří několik tropických bouří. Už ve čtvrtek Američané očekávají úder hurikánu Florence. Stav nouze vyhlásili guvernéři několika států včetně Virginie. Právě na jejím pobřeží leží jedno z nejzranitelnějších míst. Ostrov Tangier přejdete pěšky za dvacet minut, tamní lovci krabů a jejich rodiny nemají silniční spojení s pevninou ani mobilní signál. Navíc nejvyšší bod je jen jeden metr nad hladinou oceánu.

Od stálého zpravodaje Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná pršet, fouká silný vítr a obloha je zamračená. Meteorologové zároveň varují před hurikánem Florence, který se formuje nad Atlantikem. Pro komunitu téměř 500 lidí na malém ostrově Tangier to nevěstí nic dobrého.

Přehrát

00:00 / 00:00

‚Náš ostrov střeží Bůh.' Hurikán Florence se blíží k jednomu z nejzranitelnějších míst USA. Natáčel washingtonský zpravodaj Jan Kaliba

„V téhle části roku jsou tu lidé vždy velmi znepokojení. V období hurikánů pořád myslíme na to, jaká bouře by nás mohla zasáhnout. Nemusí to být ani přímý zásah, jsme tu nechránění a bezbranní,“ vysvětluje pro Radiožurnál James Eskridge, starosta Tangieru.

„Když je potřeba, přijíždí loď, na které se můžeme evakuovat. Nebývá to povinné, asi polovina lidí zůstává. Já bych také nikam nechodil, ale manželka se hurikánů bojí a z titulu své funkce bych měl jít příkladem, takže také odjíždíme,“ doplňuje.

Podstatnou okolností také je, jak je místní komunita izolovaná od další civilizace. „Mobily naskočí až dál od ostrova, tady signál není. Máme pevné linky, internet a v nouzi rádiové spojení vysílačkami,“ vyjmenovává starosta.

Malý ostrov Tangier nemá silniční spojení s pevninou ani mobilní signál | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Kapitánem evakuační lodi je Steven Thomas. „Lodě jsou pro tento ostrov záchranným lanem. Naše rodina vlastní i poštovní loď, na kterou v přístavu lidé denně čekají. Vozí i veškeré zásoby, stavební materiál nebo léky. Pro naléhavé případy nebo rekreační stroje tu je i malinké letiště. A když dostanete infarkt, vrtulník tu může být do patnácti minut,“ popisuje Thomas.

Blížící se hurikán Florence je tématem i při mši v kostele. Vede ji učitel Douanne Crockett. Když se zeptá, kdo už se doma kvůli bouři modlil, ruce zvedají téměř všichni.

Blížící se hurikán Florence je tématem i při mši v kostele. Vede ji učitel Douanne Crockett. Když se zeptá, kdo už se doma kvůli bouři modlil, ruce zvedají téměř všichni. | Foto: Jan Kaliba

„Vždycky jsme pevně věřili, že náš ostrov střeží Bůh. Kdykoli vidím, že přichází bouře, začnu se modlit. A jak bychom také mohli nemít víru, když žijeme uprostřed zálivu Chesapeake, kde už po všech těch bouřích a hurikánech dávno mělo být po nás. Ale naše komunita je tu více než 300 let a víme, že je to sám Bůh, kdo nás tu po ty roky zachoval,“ říká pro Radiožurnál.

Crockett stejně jako zhruba 500 obyvatel malého ostrova Tangier na pobřeží Virginie bude teď bedlivě předpovědi Národního centra pro hurikány o tom, kam přesně se bouře Florence stočí, a jak silná nakonec může být.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme