Bouře Florence už má v USA 17 obětí. Státy na středovýchodním pobřeží se připravují na záplavy

  • Hurikán Florence, který v pátek udeřil na východní pobřeží USA a v neděli zeslábl na tropickou depresi, si ve státech Severní a Jižní Karolína podle nejnovější bilance vyžádal 17 lidských životů.
  • Jednou z posledních obětí bouře je tříměsíční dítě, které zemřelo v mobilním domě, na nějž spadl strom.
  • Bouři, jež rovněž uvěznila stovky lidí v jejich domovech a na řadě míst přerušila provoz, doprovázejí mimořádné lijáky.
  • Především Severní Karolínu podle CNN přitom to nejhorší teprve čeká, v následujících dnech tam hrozí další mohutné záplavy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už v sobotu prezident Donald Trump vyhlásil stav přírodní katastrofy v osmi okresech Severní Karolíny, které hurikán Florence zdevastoval.

První odhady škod po hurikánu hovoří o 10 až 60 miliardách dolarů (219 miliard až 1,3 bilionu korun). Doposud je například hlášeno téměř 800 tisíc domovů a firem, které přišly o elektrický proud. Hrozí také ekologické škody způsobené přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky.

Bouře Florence oslabila na tropickou depresi, stále představuje nebezpečí. Počet obětí zůstává na 13

Číst článek

Úřady očekávají, že deště potrvají ještě tento týden a způsobí vylití řady vodních toků z břehů, a to nejen v Severní a Jižní Karolíně. Vydatné srážky se předpokládají i ve státech Virginie a Západní Virginie.

Úřady v Severní Karolíně vyzvaly lidi, aby v tomto státě vůbec nevyráželi na cesty. Mnoho silnic a dálnic je neprůjezdných, přímořské město Wilmington je kvůli zaplaveným komunikacím odříznuté od světa. V Severní Karolíně podle úřadu místního guvernéra nyní působí asi 9000 vodních záchranářů, ale pomoc potřebuje daleko více lidí.

Panují také obavy o osud města Lumberton v Severní Karolíně, které bylo už v roce 2016 zaplaveno při úderu hurikánu Matthew. Hrozí zde další katastrofa, neboť řeka Lumber proniká nedávno opravenou protipovodňovou hrází, uvedla CNN.

Střed bouře se v neděli večer místního času (v noci na pondělí SELČ) nacházel 40 kilometrů od města Greenville v Jižní Karolíně, uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC). Florence postupovala západně rychlostí 22 kilometrů za hodinu, doprovázely ji větry o rychlosti 56 kilometrů za hodinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme