Zbývají už jen hodiny. Východ Spojených států se připravuje na příchod ničivého hurikánu Florence

Hurikán Florence je jen stovky kilometrů od východního pobřeží Spojených států a jeho síla je kolem 175 kilometrů v hodině. Obyvatelé přímořských oblastí ve státech Severní a Jižní Karolína i Virginie mají poslední hodiny na evakuaci, která je pro více než 1,5 milionu lidí povinná. Střed hurikánu podle předpovědi dorazí ke břehům zhruba o půlnoci místního času, tj. v pátek kolem šesté hodiny ranní.

Video živě Raleigh/Columbia/Atlanta (Aktualizováno: 23:25 13. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okraj hurikánu se během čtvrteční noci již přiblížil ke břehům Severní Karolíny. Silnice na pobřeží zaplavila voda a stromy cloumá prudký vítr.

Bouře nyní podle Národního střediska pro hurikány zeslábla ze třetího na druhý stupeň na Saffirově-Simpsonově stupnici, která rozeznává pět kategorií hurikánů. Středisko přesto varuje, že jde o výjimečně nebezpečnou bouři, která může ohrozit lidské životy.

Hurikán může být extrémně nebezpečný nejen kvůli síle větru, která bude kácet stromy a ničit domy, ale má také postupovat velmi pomalu, držet se dlouho na jednom místě a způsobit katastrofické záplavy podobně jako loni hurikán Harvey v Texasu.

Obchody na pobřeží amerických států Severní a Jižní Karolína jsou prázdné a místním čerpacím stanicím v důsledku horečných nákupů spěšně odjíždějících obyvatel došlo palivo.

Meteorolog k hurikánu Florence: Spadne až metr vody, pobřeží USA hrozí katastrofální povodně

Číst článek

Blížící se hurikán Florence vyhnal z domovů statisíce lidí, kteří uposlechli výzvy úřadů k okamžité evakuaci. Celkem platí pro 1,7 milionu obyvatel Severní a Jižní Karoliny a Virginie. Stav pohotovosti byl vyhlášen kromě států Severní a Jižní Karolíny a Virginie také v Georgii, Marylandu a Washingtonu DC. 

Čtyři dálnice v Jižní Karolíně byly přeměněny na jednosměrné, aby se urychlila evakuace. Zatímco ze severokarolínských věznic byly evakuovány stovky trestanců, v Jižní Karolíně zůstane v celách téměř tisíc vězňů. 

Evakuace zasáhla částečně i velké vojenské základny Camp Lejeune v Severní Karolíně, Naval Station Norfolk ve Virginii a Marine Corps Recruit Depot v Jižní Karolíně.

Do vnitrozemí odjíždějí rodiny důstojníků a na místě zůstane jen nezbytný personál. Letouny ozbrojených sil a Národní gardy byly přemístěny na základny v Ohiu, do klidných regionů Atlantiku se přesunulo přes 30 vojenských plavidel.

Americký prezident Donald Trump vyzval na twitteru obyvatele, aby si „nezahrávali“, hurikán bude podle něj pravděpodobně větší, než se čekalo. Dodal však, že vláda je na jeho příchod připravena.

‚Náš ostrov střeží Bůh.‘ Hurikán Florence se blíží k jednomu z nejzranitelnějších míst

Číst článek

Na východě Spojených států už letos pršelo víc, než je obvyklé za celý rok, takže půda a řeky jsou vodou nasycené. První nárazy větru by mělo americké východní pobřeží pocítit ve čtvrtek ráno českého času, jádro hurikánu Florence tam meteorologové očekávají o den později.

Americká meteorologická služba odhaduje, že v Severní a Jižní Karolíně může spadnout až 700 milimetrů vody. Obyvatelé těchto států navíc nejsou na hurikány zvyklí. Evropský simulační model, který podle agentury AP američtí experti považují za spolehlivější, počítá v některých oblastech Severní Karolíny až s 1150 milimetry vody.

Florence se přežene přes region se šesti jadernými elektrárnami, skládkami průmyslového odpadu, uhelnými doly a farmami, které skladují odpadní látky ve velkých lagunách.

Podle druhé největší americké elektrárenské společnosti Duke Energy může hurikán připravit o dodávky elektřiny až tři čtvrtiny ze čtyř milionů zákazníků společnosti v Severní a Jižní Karolině a výpadek elektřiny může trvat i týdny.

Hurikán by mohl podle analytické společnosti CoreLogic způsobit škodu až 170 miliard dolarů, tedy 3,7 bilionu korun, a poškodit 759 tisíc domácností a firem. Národní meteorologická služba uvedla, že v oblastech, kde platí výstraha hurikánu, žije 5,25 milionu lidí. A v místech, kde byla vyhlášena výstraha tropické bouře, přebývá 4,9 milionu lidí.

Německý astronaut Alexander Gerst z Mezinárodní vesmírné stanice tweetoval, že hurikán je tak ohromný, že pro jeho vyfotografování bylo potřeba použít širokoúhlý objektiv. „Bez legrace, řítí se na vás noční můra,“ napsal ve svém varování.

jkb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme