Ničivý hurikán Florence zeslábl na tropickou bouři. Nejméně čtyři lidé zahynuli

Bouře Florence zaplavuje ulice amerických měst a ničí domy nebo stožáry elektrického vedení. Kvůli ní už zahynuli nejméně čtyři lidé. Guvernér Severní Karolíny Roy Cooper prohlásil, že živel pustoší jeho a některé obce by mohl zcela zničit. Hurikán Florence ale podle posledních informací agentury AP zpomalil svůj postup a zeslábl na tropickou bouři. Kvůli tomu může přinést více srážek, než se předpokládalo.

Fotogalerie Wilmington (Severní Karolína, USA) (Aktualizováno: 23:55 14. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Bouře pustoší náš stát,“ řekl guvernér Severní Karolíny Ray Cooper na tiskové konferenci. „Obáváme se, že by některé obce mohly být zcela smeteny z povrchu zemského,“ dodal.

Déšť této intenzity podle guvernéra postihne jeho stát „jednou za tisíc let“. Během příštích dvou až tří dnů spadnou na Severní Karolínu srážky obvyklé za období osmi měsíců.

Guvernér Cooper varoval, že záplavy může pocítit téměř celý stát. Kromě záplav budou podle meteorologů ohrožovat pobřežní oblasti i sesuvy půdy. Úřady upozornily, že záplavy vážně znečistí zdroje pitné vody.

Situace uvnitř oka hurikánu Florence:

V severokarolínském města Wilmington zahynula žena a její malé dítě, na jejichž dům spadl strom. Místní hasiči na twitteru uvedli, že otec dítěte utrpěl zranění a byl převezen do nemocnice.

Filipíny zasáhl supertajfun Mangkhut. ‚Nevycházejte z domovů,‘ varovaly úřady přes pět milionů lidí

Číst článek

Na ostrově Emerald Isle, 135 kilometrů severozápadně od Wilmingtonu, dosáhla povodňová vlna téměř dvou metrů, uvedlo Národní středisko pro hurikány.

Záchranáři měli napilno v severokarolínském městě New Bern, kde se z břehů vylily dvě místní řeky. Podle agentury AP je na jejich pomoc odkázáno na 150 obyvatel, kteří se neevakuovali a kvůli velké vodě to již bez pomoci nezvládnou.

Práci záchranářů a agentury pro řešení mimořádných situací ocenil na twitteru prezident Donald Trump. „Neuvěřitelná práce,“ napsal.

Bílý dům poté informoval, že Trump postižené oblasti navštíví začátkem či v polovině příštího týdne – v závislosti na záchranných operacích.

Statisíce domácností bez proudu

Tropická bouře se v pátek odpoledne nacházela asi 55 kilometrů severovýchodně od Myrtle Beach v Jižní Karolíně u hranic se severním sousedem. Síla větru, který ji doprovázel, dosahoval 120 kilometrů za hodinu, uvedlo Národní středisko pro hurikány.

Bez proudu je kvůli zpřetrhanému vedení v současnosti asi 600 tisíc domácností v Severní a Jižní Karolíně. Výpadek ale postupně zasáhne miliony Američanů a obnova dodávek potrvá týdny. Do více než 150 nouzových ubytoven se zatím uchýlilo kolem 20 tisíc lidí.

Kvůli hurikánu byly bez proudu statisíce lidí:

Tropická bouře působí kromě Severní a Jižní Karolíny velké potíže i lidem ve Virginii, kde pociťují ničivé nárazy větru. Silné deště očekávají i státy Alabama, Tennessee, Kentucky a Západní Virginie. Stav ohrožení vyhlásila federální vláda v Georgii, Severní a Jižní Karolíně, Virginii a Marylandu a rovněž v hlavním městě Washingtonu.

Bouře Florence by měla ještě během pátku postupně slábnout, výrazné oslabení se podle meteorologů očekává o víkendu, kdy se vzdušná masa pomalu přesune do vnitrozemí, kde by se měla rozpadat.

Tropickou bouři doprovází opravdu velmi hustý déšť:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme