Klimatolog: Energie hurikánu Florence se nezmenšila, takové deště krajina nezažila 100 let

Hurikán Florence v příštích hodinách naplno udeří na východní pobřeží Spojených států. Už teď ale působí především ve státě Severní Karolína obrovské škody, ulice měst jsou zaplavené a víc než 160 tisíc lidí je bez elektřiny. Americké centrum pro hurikány oznámilo, že ještě nad oceánem hurikán oslabil na stupeň číslo jedna.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silou větru nebude hurikán Florence výjimečný, jeho mimořádné nebezpečí ale spočívá v jeho rozměrech a velmi pomalém postupu. Síla ještě před dosažením pevniny klesla na první, tedy nejnižší ze stupňů Saffirovy-Simpsonovy škály, která označuje intenzitu hurikánů. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Klimatolog Jan Hollan o hurikánu Florence a tajfunu Mangkhut

„To, že to kleslo na jedničku, znamená, že větry těsně kolem oka jsou slabší a že to oko není tak výrazné. Energie hurikánu se ale nezmenšila, jen se rozprostřela do větší šířky. Srážková oblast tím pádem sahá dál a problém se nezmenšil,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus klimatolog Jan Hollan z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd.

Nad pevninou se hurikán skoro zastaví, bude postupovat podél pobřeží na jih, než se stočí do vnitrozemí a pak na sever, a přinese rekordní množství srážek a záplavy. Americké Národní centrum pro hurikány vydalo v pátek ráno středoevropského času varování před „katastrofickými povodněmi“.

‚Dopady budou obrovské‘

„Dopady hurikánu budou obrovské, srážky budou extrémní a budou trvat dlouhou dobu,“ dodal Hollan. Už teď jsou pobřežní města v Severní Karolíně pod vodou. Kromě přívalových vln mořské vody působí problémy i rozvodněné řeky. Hladina vody v nich má kulminovat až během příštího týdne.

Skoro dva miliony lidí se evakuovaly, ale na hurikán Florence čekají i miliony dalších. Ne všichni však výzvu k evakuaci uposlechli a důvěřují odolnosti svých domovů.

„Většinou lidi zůstávají doma se svou rodinou, jsou tady ale taky ‚sheltery‘, jak se tomu říká, a tam jdou lidé, kteří jsou v nouzové situaci a ví, že v domě to nezvládnou a nemůžou nikam jinam odjet. Mají nabídnutý nocleh často ve školách nebo v krytech, kde jsou všichni pak spolu, ale stejně si musí sami přivézt zásoby,“ popsala Radiožurnálu z Myrtle Beach v Jižní Karolíně Češka Hana Ries.

Před následky hurikánu varovala všechna americká média. Efektní grafikou pak zaujal americký The Weather Channel, který „zaplavil“ virtuální studio a názorně tak ukázal míru hrozícího zatopení a nebezpečí, které s sebou Florence nese.

Tajfun Mangkhut míří na Filipíny

Ještě silnější tropická cyklóna se blíží k Filipínám. Tam se na příchod tajfunu Mangkhut připravuje asi 10 milionů lidí. Spousta z nich žije v málo odolných domech, a tak spolu s bouří můžou přijít o všechno.

„U Filipín je problém, že se jedná o svažitý terén, tajfun Mangkhut bude mít extrémně silné větry a extrémně prudké srážky ve stěnách oka a ty mohou na svažitých terénech vést k přívalovým povodním a sesuvům,“ řekl v pátek ráno na Plusu klimatolog Hollan.

Jan Kaliba, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme