Jako za totality. V obchodech není chleba ani voda, líčí Češka přípravy na hurikán Florence

V oblastech ohrožených hurikánem Florence žije přes deset milionů Američanů. Výzvu k evakuaci dostalo 1,7 milionu lidí, mnozí další ale zůstávají doma a čekají, co se bude dít dál. Na přípravy před případnými záplavami nebo výpadky proudu zbývají poslední hodiny. A na příchod ničivého hurikánu se v Severní Karolíně chystá i Češka Dana Nelson, která byla hostem ve vysílání Radiožurnálu.

Svědectví z místa Raleigh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dano, vy žijete ve městě Fayetteville, což je dvě hodiny autem od moře. Jak dlouho se na příchod hurikánu chystáte?
Velmi krátce, tři dny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jako za totality. V obchodech není chleba ani voda, popisuje Češka přípravy na hurikán Florence. Poslechněte si celý rozhovor

Je to málo?
Hodně málo. Neměla jsem žádné tušení, že se k nám hurikán blíží. Z důvodu onemocnění dcery jsme museli strávit celý týden v nemocnici a až v neděli v noci jsem zjistila, že se k nám hurikán blíží.

V pondělí jsem začala nakupovat základní potraviny - vodu, chléb, ovoce a jídlo, které nemusí být v ledničce. Obchody už byly poloprázdné.

Nebyl chléb ani voda. Lidé na ni stáli fronty. Když dovezli velké palety, byly pryč za dvě minuty. Momentální situaci v obchodech bych přirovnala něco jako za totality.

Jak se lidé k sobě v obchodech chovají? Vzniká tam panika, nebo si naopak vcházejí vstříc?
Lidé tady jsou naprosto úžasní. Vzájemně si pomáhají.

Meteorolog k hurikánu Florence: Spadne až metr vody, pobřeží USA hrozí katastrofální povodně

Číst článek

Proč zůstáváte doma? Chcete zůstat, nebo čekáte na výzvu k evakuaci?
Všichni lidé v prvním pásmu, což je na pobřeží, se museli evakuovat. To je přes milion lidí. My jsme ve druhém pásmu. Je tady možnost, že se také budeme muset evakuovat. Mám velké obavy, protože mám dvě malé děti a tohle bude náš první hurikán, naše první zkušenost. Vůbec nevím, co čekat, co přijde. Nikdo nic neví.

Máte kam s dětmi, s rodinou odjet?
Nemáme. Nejvhodnější je vyhledat dům, který je z cihel. Máme tady clubhouse, takže tam bude asi 50 lidí z komunity. Mělo by to být bezpečné.

Regály v obchodě ve městě Columbia v Jižní Karolíně zejí prázdnotou. Lidé se připravují na příchod ničivého hurikánu Florence | Zdroj: Reuters

Jiří Chum, Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme