Meteorolog k hurikánu Florence: Spadne až metr vody, pobřeží USA hrozí katastrofální povodně

Hurikán Florence ještě ani nedorazil k americké pevnině a už vyhnal z domovů téměř dva miliony lidí. Přestože v posledních hodinách slábne, úřady varují, aby jej nikdo nepodceňoval. Proč je hurikán Florence stále tak nebezpečný, vysvětloval ve vysílání Radiožurnálu meteorolog Michal Žák.

Tento článek je více než rok starý.

Washington/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Florence v posledních hodinách docela výrazně zeslábl. Americké úřady ale přesto varují, že zůstává velmi nebezpečný. V čem spočívá to největší nebezpečí?

Přehrát

00:00 / 00:00

Meteorolog k hurikánu Florence: Největším nebezpečím je déšť, hrozí katastrofální povodně


Největší nebezpečí spočívá především ve vydatném dešti, který by měl hurikán Florence přinést zejména na pobřeží Severní Karolíny.

Očekává se, že by během působení hurikánu mělo spadnout zhruba od 300 do 700 litrů vody na metr čtvereční. Na některých izolovaných místech by to mohlo být až tisíc litrů na metr čtvereční.

Je nutné si uvědomit, že Severní i Jižní Karolína za sebou mají rekordně vlhké léto. Na mnoha místech je půda nasycená. Takto enormní množství vody bude poměrně rychle odtékat a hrozí katastrofální povodně.

Zbývají už jen hodiny. Východ Spojených států se připravuje na příchod ničivého hurikánu Florence

Číst článek

Dalším nebezpečím v pobřežních oblastech je vzduté moře. V kombinaci s přílivem to na některých místech může být o dva až tři metry více, takže pobřežní oblasti budou pravděpodobně výrazně zaplaveny a také poškozeny.

Americké Národní středisko pro hurikány (NOAA) už několikrát pozměnilo očekávanou trasu Florence, takže bouře teď ohrožuje třeba i stát Georgie. Jak moc se dá na takové předpovědi spoléhat?
Jsou situace, kdy jsou předpovědi jednodušší, a jsou situace, kdy jsou obtížnější. Je to podobné jako u nás ve střední Evropě.

Současná situace v postupu hurikánu se předpovídá poměrně obtížně. Takže nejistota v trajektorii na 24 hodin dopředu se může pohybovat i kolem osmdesáti nebo sta kilometrů, což může hrát z hlediska zasažené oblasti poměrně velkou roli.

Jiří Chum, Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme