Města odříznutá od světa a přes 30 mrtvých. USA bojují s následky slábnoucí bouře Florence

Už 32 lidí zemřelo v důsledku bouře Florence, která se přehnala Spojenými státy. Přestože vítr postupně slábne, hladiny řek mají dále stoupat. Nejhorší je situace v Severní Karolíně, kde jsou některá města stále odříznutá od světa.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Guvernér Severní Karolíny Roy Cooper vyjednává s americkou vládou o způsobu pomoci, akutními problémy jsou například dodávky pohonných hmot nebo úniky odpadních vod a jiných toxických látek. Zároveň Cooper vyzývá obyvatele, aby zvážili návrat do svých zničených domovů, pokud příjezdové komunikace potřebují využívat záchranáři.

Klimatolog: Energie hurikánu Florence se nezmenšila, takové deště krajina nezažila 100 let

Číst článek

Mnoho silnic v Severní Karolíně je zničených, víc než tisíc jich je zavřených a třeba část dálnice I40 se momentálně podobá říčnímu korytu. Zbytky bouře Florence působí škody i v dalších státech, jeden člověk zemřel ve Virginii při tornádu, varování před bleskovými povodněmi dostali i lidé z oblasti hlavního města Washingtonu. 

Ekologické škody

Hurikán Florence, který v pátek udeřil na východní pobřeží USA, v neděli zeslábl na tropickou depresi. Ve státech Severní a Jižní Karolína si vyžádal už 32 lidských životů.

Hrozí také ekologické škody způsobené přívaly vody, jež mohou vyplavit z průmyslových podniků, včetně chemických továren, toxické látky. Úřady očekávají, že deště potrvají ještě tento týden a způsobí vylití řady vodních toků z břehů.

Panují také obavy o osud města Lumberton v Severní Karolíně, které bylo už v roce 2016 zaplaveno při úderu hurikánu Matthew. Hrozí zde další katastrofa, neboť řeka Lumber proniká nedávno opravenou protipovodňovou hrází, uvedla CNN.

Jan Kaliba, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme