Hurikán Gonzalo komplikuje dopravu v Británii, do Česka přivane studenou frontu

Velkou Británii zasáhl hurikán Gonzalo. Živel na některých místech komplikuje dopravu, jinde přerušil elektrické vedení, žádné katastrofální škody by ale neměl způsobit. Bouře bude v následujících hodinách slábnout, i tak se ale Gonzalo projeví i na počasí v České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli vysokým vlnám bylo zpožděno či zrušeno i mnoho lodních spojů. Snímek je z Blackpoolu | Zdroj: Reuters

Asi nejvíce se hurikán Gonzalo projevuje v letecké dopravě. Letiště Heathrow zrušilo přes stovku letů, ne všechny ale v důsledku špatného počasí. Za některé zrušené spoje může stávka pilotů německé společnosti Lufthansa.

Silný vítr na několika místech také vyvracel stromy. To třeba narušilo autobusovou dopravu v centrálním Londýně. Komplikace hlásí i Wales, kde je v tuto chvíli zhruba 350 domácností bez elektřiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Silný vítr a déšť doprovázející hurikán Gonzalo komplikují dopravu v Británii. Více zjišťovala Pavlína Nečásková ze zahraniční redakce

Žádné zásadnější škody se zatím neobjevily, úřady nikoho neevakuovaly a vypadá to, že ani nebudou muset, protože Gonzalo už slábne. K nám ale přivane studenou frontu. Večer a v noci bude foukat silný vítr, který může dosáhnout rychlosti 70 až 90 kilometrů za hodinu, ojediněle až 108 kilometrů.

Meteoroložka Milena Ferebauerová ale uklidňuje, že nic tak velkého jako hurikán dnes v noci v Česku nehrozí.

„Ale samozřejmě vítr může způsobit spoustu nepříjemností, takže platí takováta doporučení jako upevnit volně ložené předměty, zajistit okna a dveře, případně zabezpečit skleníky a stavební jeřáby. Je třeba dávat pozor při řízení auta a jet maximálně opatrně, protože větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelným,“ upozorňuje meteoroložka.

Varování před silným větrem platí v Čechách od osmi večer, na Moravě od půlnoci.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme