Hurikán Grace si v Mexiku vyžádal sedm obětí. Další bouře se očekává v neděli

Hurikán Grace, který v sobotu ráno za doprovodu silného deště a prudkého vichru udeřil na mexické pobřeží, si vyžádal sedm obětí. Nad pevninou ale jeden z nejsilnějších hurikánů, který v posledních letech Mexiko zasáhl, zeslábl na tropickou bouři. Naopak bouře Henri, která se sune podél východního pobřeží Severní Ameriky, zesílila na hurikán prvního stupně, informovaly světové agentury.

Mexico City/New York (Aktualizováno: 21:04 21. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci vládní ekologické agentury opravují škody po hurikánu Grace v Mexiku

Pracovníci vládní ekologické agentury opravují škody po hurikánu Grace v Mexiku | Zdroj: Reuters / Stringer

Grace jako hurikán třetího stupně doprovázený větrem o rychlosti 205 kilometrů za hodinu dosáhla pevniny u letoviska Tecolutla ve státě Veracruz ve středním Mexiku kolem 01.00 místního času (8.00 SELČ). Přívalové deště a vítr způsobily výpadky dodávek elektřiny, živel vyvracel stromy.

„Bohužel máme sedm mrtvých, včetně dětí,“ oznámil guvernér Veracruzu Cuitláhuac García.

Videa a fotografie ze sociálních sítí ukazují materiální škody na budovách, popadané stromy a zaplavená auta. Na záběrech z místní televize se v ulicích Xalapy, hlavního města Veracruzu, hrnulo velké množství vody. Z břehů se vylila nedaleká řeka Actopan, kvůli které byl přerušen provoz na místní dálnici.

„Žádám lidi ve státech Veracruz, Puebla, San Luis Potosí, Tamaulipas a Hidalgo, aby si s příbuznými nalezli útočiště na vysoce položených místech, anebo se uchýlili do připravovaných úkrytů,“ vyzval Mexičany před tím, než hurikán udeřil, prezident Andrés Manuel López Obrador.

Grace mezitím při postupu do vnitrozemí podle očekávání zeslábla. Okolo 20.00 SELČ se s větrem dosahujícím 75 kilometrů za hodinu nacházela 55 kilometrů severozápadně od metropole Mexiko, uvedlo Americké středisko pro hurikány (NHC).

Podle předpovědi by měla přes noc dál oslabovat a v neděli se úplně rozptýlit. Mexiko stále trápí silné deště, úřady dříve varovaly, že v centrální oblasti okolo hlavního města může spadnout 150 až 300 milimetrů srážek. Hrozily přívalové povodně, sesuvy půdy a záplavy v městských oblastech.

Nouzový stav 

Americké ostrovy Outer Banks budou klimatickou krizí postiženy mezi prvními, vlastně už jsou

Číst článek

Na příchod bouře Henri, která zesílila na hurikán první kategorie, se připravuje severovýchodní pobřeží Spojených států. Očekává se, že Henri přinese v noci na sobotu až v neděli ráno záplavové deště a nebezpečné vzedmutí hladiny moře vlivem větru, varovalo americké centrum.

Bouře se nyní nachází 335 kilometrů východně od mysu Hatteras v Severní Karolíně, vítr v ní dosahuje rychlosti 120 kilometrů za hodinu.

Americké středisko pro hurikány očekává, že Henri na pevninu udeří v neděli večer, pravděpodobně v oblasti newyorského ostrova Long Island nebo na jihu sousední oblasti Nová Anglie. Guvernér státu New York Andrew Cuomo kvůli tomu vyhlásil v některých částech státu nouzový stav. Varování před hurikánem či tropickou bouří platí pro zhruba 42 milionů lidí z regionu.

V oblasti vzdálené od teplých vod Mexického zálivu a Karibského moře nejsou tropické bouře časté. Na Novou Anglii naposledy přímo udeřil hurikán Bob v roce 1991, město New York v roce 2012 zdevastoval hurikán Sandy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme