Hurikán Harvey nad pevninou zeslábl. Texas může trápit několik dní, řekl guvernér

Americký prezident Donald Trump vyhlásil kvůli hurikánu Harvey stav přírodní katastrofy. Zasaženým regionům tak chce umožnit čerpání federální pomoci. Hurikán ohrožuje pobřeží státu Texas a doprovází ho silný vítr, který v nárazech dosahoval rychlosti více než 200 kilometrů za hodinu. Desítky tisíc lidí z oblasti utekly. Během dopoledne našeho času začal hurikán slábnout a připomíná spíše tropickou bouři.

Texas (Aktualizováno: 14:29 26. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Harvey, který v noci na sobotu zesílil na čtvrtý stupeň pětibodové škály, podle posledních informací televize CNN postupně polevuje. Ráno (SELČ) klesl na třetí, dopoledne na druhý a odpoledne se pohyboval již na prvním – nejnižším – stupni. Stále ho ale doprovází deště a vítr o rychlosti 144 kilometrů za hodinu.

Texaský guvernér Greg Abott zároveň varoval, že situace se může dále zhoršovat. „V některých texaských regionech se budeme potýkat s mimořádnými, rekordními povodněmi. Hurikán se podle předpovědí dostane na pevninu a dlouho tam zůstane, možná po několik dní,“ komentoval situaci guvernér.

Když hurikán zasáhl pevninu kolem 5. hodiny ranní našeho času, doprovázely ho prudké deště a vítr o rychlosti 215 kilometrů za hodinu. Oko hurikánu se objevilo asi 50 kilometrů severovýchodně od města Corpus Christi, uvedlo Národní středisko pro hurikány (NHC).

Městečko Rockport je zaseženo nejvíce

Ve městě Corpus Christi v jižním cípu Texasu už zaznamenali první drobné hmotné škody, napsala agentura AP. Státní úřady se obávají možných záplav a poškození ropných zařízení. Hrozí také zranění či smrt mnoha osob, protože hurikán je podle meteorologů životu nebezpečný.

Města na Jihu už hlásí první škody a výpadky proudu. Podle texaských úřadů je aktuálně bez elektřiny na sto tisíc lidí.

K zatím nejvážněji postiženým místům patří Rockport, nacházející se severovýchodně od města Corpus Christi. Strukturální škody tam podle záchranářů utrpěla řada budov, včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro ohrožené obyvatele.

Velitel městských dobrovolných hasičů v Rockportu Steve Sims podle Reuters sdělil, že zatím stále není možné vyjít ven a prověřit množství informací o napáchaných škodách. Nicméně je jasné, že jsou přerušeny dodávky elektrického proudu, nefungují telefony ani internet.

Harvey ohrožuje až 16 milionů Američanů

„Víme, že miliony lidí pocítí dopad této bouře,“ řekl mluvčí NHC. „Opravdu se modlíme, aby lidé naslouchali činitelům řešícím nouzové situace a dostali se (hurikánu) z cesty,“ dodal.

Hurikán se objevil u městečka Corpus Christi a způsobil hmotné škody | Foto: Reuters

Do bezpečnějších míst se již přesunuly desítky tisíc Američanů. Úřady ale ohledně evakuací vydaly protichůdná doporučení. Abbott vyzval, aby uprchlo více obyvatel. Představitelé města Houston naopak poradili lidem, ať spíš zůstanou doma.

Harvey podle agentury DPA ohrožuje zhruba 16 milionů lidí v rozsáhlé oblasti od Bronswillu na jihu u mexických hranic až po nejlidnatější texaské město Houston. Jde o pobřežní pás dlouhý kolem 560 kilometrů. Úřady doporučily evakuaci obyvatelům sedmi okresů na pobřeží.

V nejvíce ohrožených oblastech je evakuace povinná. V některých okresech probíhají i evakuace dobrovolné, informoval server listu Houston Chronicle.

Hrozba záplav trvá i nadále

Podle odhadů by do středy mohlo spadnout až 760 milimetrů srážek a místy dokonce až metr. V pobřežních oblastech by navíc Harvey mohl vzedmout až čtyřmetrové záplavové vlny.

V jihotexaském městě Victoria a na dalších místech dosud spadlo přes 228 milimetrů srážek, zaznamenala agentura AP.

Média varovala, že Harvey by se mohl stát nejsilnějším hurikánem na území Spojených států od dob, kdy americké pobřeží zpustošil hurikán Katrina v roce 2005.

ČTK, Lukáš Matoška, Marie Machytková, pla Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme