Hurikán Harvey překonal Katrinu, jen v Texasu napáchal škody za 180 miliard dolarů

Hurikán Harvey, který následovaly rozsáhlé záplavy, napáchal v americkém státě Texas škody za 180 miliard dolarů, tj. zhruba 3,9 bilionu korun. Texaský guvernér Greg Abbott tak v neděli potvrdil svůj původní odhad, že bude potřeba větší federální pomoc než po řádění hurikánu Katrina v roce 2005 – ta činila 'jen' 125 miliard dolarů.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaplavené domy v americkém Houstonu po bouři Harvey | Zdroj: Reuters

„Geografická oblast a populace zasažená ničivým hurikánem a záplavami je mnohem větší, než tomu bylo u Katriny,“ řekl guvernér.

Trump požádal Kongres o miliardy, vyhlásil den modliteb a míří na místa zasažená hurikánem

Číst článek

Šéf Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA) Brock Long označil Harveyho za budíček pro všechny americké státy a také místní úřady, neboť nemohou s financováním záchranných a rekonstrukčních prací spoléhat jen na federální rozpočet, ale musí také ze svých zdrojů zajistit peníze pro fondy ke krytí mimořádných událostí.

Long prozatím podle Reuters odmítl sdělit, kolik FEMA bude na obnovu škod od Kongresu USA žádat. Dodal, že zákonodárci dobře vědí, co je třeba nyní učinit.

Americký ministr financí Steven Mnuchin mezitím varoval, že financování pomoci se může opozdit, pokud Kongres rychle nenavýší strop pro vládní výdaje. „Bez zvýšení dluhového limitu si nejsem jistý, že budeme schopní tento měsíc poslat do Texasu peníze na rekonstrukce,“ řekl Mnuchin.

Prozatím Trump požádal Kongres o uvolnění 7,85 miliardy dolarů, tj. zhruba 192,4 miliardy korun, které budou určeny jako počáteční pomoc na obnovu území poškozených přírodní katastrofou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme