USA hlásí první oběť. Hurikán Harvey připravil o život jednoho člověka a statisíce dalších o elektřinu

V důsledku hurikánu Harvey hlásí americké úřady první oběť. V americkém státě Texas je navíc podle elektrárenských společností bez proudu téměř čtvrt milionu zákazníků. Kvůli hurikánu bylo rovněž uzavřeno několik rafinérií a zastaveno 22 procent těžby ropy v Mexickém zálivu, což vedlo k růstu cen benzinu, píše agentura Reuters.

Rockport (Aktualizováno: 22:00 26. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy pustoší hurikán Harvey, nejsilnější bouře v USA za 12 let | Zdroj: Reuters

Při požáru domu v texaském městě Rockport zasaženém hurikánem Harvey zemřel jeden člověk. V sobotu večer to oznámil starosta města Charles J. Wax. Dodal, že oběť byla nalezena poté, co se bouře přesunula hlouběji do vnitrozemí. Jde o první úmrtí, které americké úřady v souvislosti s hurikánem Harvey ohlásily.

Hurikán zasáhl texaskou pevninu v noci na sobotu s větry o rychlosti přesahující 210 kilometrů za hodinu. Nacházel se tak na čtvrtém stupni pětibodové škály. Nad pevninou však rychle zeslábl na první stupeň a později se změnil v tropickou bouři.

Hurikán Harvey nad pevninou zeslábl. Texas může trápit několik dní, řekl guvernér

Číst článek

K nejvážněji postiženým místům patří právě desetitisícové městečko Rockport, jehož dvě třetiny obyvatel byly evakuovány. Hurikán ve městě poškodil řadu budov, včetně střední školy, hotelu a komplexu pro seniory. Některé z postižených objektů přitom byly určeny jako útočiště pro evakuované. Harvey je nejsilnější bouří, která Texas zasáhla od roku 1961.

"Bylo to hrozné," uvedl jeden z obyvatelů Rockportu, sedmapadesátiletý Joel Valdez." Cítil jsem, jak se celý dům hýbe," dodal. Zhruba dvě třetiny desetitisícového Rockportu byly kvůli hurikánu evakuovány. Starosta města před příchodem hurikánu vyzval obyvatele, kteří se nechtěli evakuovat, aby si na ruku napsali své jméno kvůli identifikaci v případě zranění či úmrtí.

Společnost Valero Energy uzavřela dvě rafinerie, které stály hurikánu v cestě, a nyní zkoumá vzniklé škody. Ostatní rafinerie podle mluvčí pokračují v provozu. Řadě čerpacích stanic již před příchodem hurikánu došel benzin.

ČTK, jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme