Na severovýchodě USA udeří Hurikán Henri. Tropické bouře nejsou v regionu časté

Hurikán Henri se blíží k severovýchodnímu pobřeží Spojených států. Město New York vyhlásilo stav nouze. Bouře se v ranních hodinách středoevropského letního času nacházela zhruba 240 kilometrů jihojihovýchodně od Montauk Point, východního výběžku newyorského ostrova Long Island. Pohybuje se rychlostí kolem 30 kilometrů za hodinu a živel doprovázejí větry o síle až 120 kilometrů za hodinu.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varování před hurikánem či tropickou bouří platí pro zhruba 42 milionů lidí z regionu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Americké středisko pro hurikány (NHC) očekává, že Henri na pevninu udeří v neděli, pravděpodobně v oblasti newyorského ostrova Long Island nebo na jihu sousední oblasti Nová Anglie. Varování před hurikánem či tropickou bouří platí pro zhruba 42 milionů lidí z regionu.

Očekává se vzedmutí hladiny moře vlivem větru o metr až metr a půl v oblasti mezi Long Islandem a pevninou, na straně Atlantiku o něco nižší. Americké středisko pro hurikány dále předpovídá přívalové povodně ve vnitrozemí, vyvrácené stromy a výpadky elektřiny.

Vítr o intenzitě tropické bouře pobřeží začne sužovat kolem osmé ráno místního času (kolem 14.00 středoevropského letního času).

V oblasti vzdálené od teplých vod Mexického zálivu a Karibského moře nejsou tropické bouře časté. Na Novou Anglii naposledy přímo udeřil hurikán Bob v roce 1991, město New York v roce 2012 zdevastoval hurikán Sandy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme