Hurikán Ian si na Floridě vyžádal nejméně 19 obětí a způsobil největší záplavy za posledních 500 let

Hurikán Ian způsobil na jihozápadním pobřeží Floridy rozsáhlé škody. Na území Spojených států udeřil ve středu silou čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů za hodinu. K evakuaci bylo donuceno přes 2,5 milionů lidí, bouře si vyžádala nejméně 19 obětí. Nyní se přesouvá přes Atlantský oceán do Jižní Karolíny.

Cape Coral/Fort Myers Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Ian si doposud vyžádal nejméně 19 obětí

Hurikán Ian si doposud vyžádal nejméně 19 obětí | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Podle úřadů v pobřežním okrese Lee kolem měst Cape Coral a Fort Myers může počet obětí ještě narůstat. Šerif Carmine Marceno uvedl, že údaje sice nejsou potvrzené, obětí ale mohou být až stovky. Tisíce lidí zároveň čekají na to, až je záchranáři vysvobodí.

Ti se ale do mnoha zasažených míst nemohou vůbec dostat. Na bezprostředních záchranářských a opravářských pracích se podílí desítky tisíc lidí. Podle šerifa okresu Collier bylo ale i tak potřeba přejít k systému triáže a přednostně se řeší akutní případy, zatímco ty ostatní se odkládají.

Přes 4000 letů mířících do USA nebo ze země bylo zrušeno. Důvodem je úder hurikánu Ian

Číst článek

Podle floridských úřadů je hurikán Ian možná největší přírodní katastrofou, která tento americký stát kdy potkala. Některým městům, jako například Tampa, kde úřady varovaly před prvním hurikánem za posledních sto let, se ale bouře spíše vyhnula.

V pátek se zde znovu otevřou obě mezinárodní letiště. Postupně se začne otevírat také zábavní park Walta Disneyho.

Podle floridského guvernéra Rona DeSantise jsou nejvíce zdevastovaná města Cape Coral a Fort Myers, z mnoha domů tam vůbec nic nezbylo. Zmínil také škody na infrastruktuře, zejména silnicích. Hurikán podle něj na Floridě vyvolal největší záplavy za posledních 500 let. Bez proudu zůstává téměř 2,5 milionu lidí.

V pátek se má hurikán opět dostat nad pevninu v Jižní Karolíně. Měl by ale rychle zeslábnout. Meteorologové také varují, že podobné bouře mohou být s klimatickými změnami intenzivnější nebo častější.

Tomáš Havlín, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme