Hurikán Ian dorazil k americké Severní Karolíně. Bez proudu přes 180 000 domácností

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 000 odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze.

Georgetown Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině | Zdroj: Reuters

Hurikán Ian zasáhl Jižní Karolínu poblíž měst Georgetown a Charleston. Pro Charleston představuje vysokou hrozbu, jelikož podle odborné zprávy z roku 2020 je 90 procent tamních obytných nemovitostí „zranitelných“ vůči povodním, uvedla stanice ABC.

Přes 4000 letů mířících do USA nebo ze země bylo zrušeno. Důvodem je úder hurikánu Ian

Číst článek

Bouře s sebou kromě větru nese i přívalové deště a bouřlivý oceánský příliv. Hladina moře se v nejvíce zasažených oblastech může zvednout až o dva metry. V místech dále od středu hurikánu je také riziko vzniku tornád.

„Škody byly zatím malé, máme nějaké spadané stromy a místní záplavy. Čekáme, že budou narůstat,“ řekl na tiskové konferenci kolem 19.00 středoevropského letního času Kim Stenson, ředitel divize krizového řízení pro Jižní Karolínu.

„Podmínky jsou takové, že ohrožují na životě. Zatím ale nemáme žádné zprávy o obětech,“ řekl guvernér McMaster.

Hurikán Ian v noci zeslábl z páté kategorie na první. Způsobil ničivé povodně, řada míst je bez proudu

Číst článek

Ve čtvrtek udeřil Ian na Floridě silou hurikánu čtvrtého stupně a způsobil značné materiální škody. Tamní guvernér Ron DeSantis označil některá města za zdevastovaná. Počet úmrtí příčinou bouře na Floridě je zatím nejasný; úřady hovoří o 21 lidských obětech a nejméně 20 dalších, které s bouří souvisí.

Biden v pátek uvedl, že na Floridě „bylo připraveno největší množství záchranného personálu v nedávné historii“.

Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Hurikán Ian se nyní posouvá rychlostí asi 22 kilometrů za hodinu severním směrem napříč Jižní Karolínou k Severní Karolíně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme