Vyplavené metro, záplavy i tornáda. Pozůstatky hurikánu Ida se přehnaly přes New York

Pozůstatky hurikánu Ida, který v neděli pustošil Louisianu, se přehnaly přes stát New Jersey a město New York, kde bouře způsobila přívalové deště a vyplavila metro. Nejméně jeden člověk podle stanice CNN zemřel při částečném zřícení budovy ve čtvrti Queens. Počasí také zpozdilo zápasy na tenisovém US Open. Pro newyorskou čtvrť Bronx platilo varování před tornády. V New Jersey si bleskové záplavy vyžádaly jednu oběť a tornádo ničilo domy.

New York (Aktualizováno: 9:37 2. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstatky hurikánu Ida, který v neděli pustošil Louisianu, se přehnaly přes stát New Jersey a město New York | Foto: Anthony Behar/Sipa USA) | Zdroj: Reuters

Americká Národní meteorologická služba informovala, že v New Yorku naměřila jedny z nejintenzivnějších srážek za celou dobu svých záznamů. V Central Parku na Manhattanu napršelo ve středu pozdě večer za hodinu 80 milimetrů, ještě o něco silnější déšť hlásilo letiště Newark.

„Pro město New York vyhlašuji stav nouze... Máme tu rekordní přívaly deště, silné záplavy a nebezpečné podmínky na silnicích,“ napsal na twitteru starosta Bill de Blasio.

Newyorská policie vyzvala lidi, aby nevyjížděli na silnice. Ve městě zasahují hasiči. Metro je z větší části zavřené a mnoho vlakových spojů i letů z New Yorku i New Jersey bylo zrušeno, popsala BBC.

Ve městě Passaic ve státě New Jersey utonul muž v autě, které zaplavila voda. Ostatní dva pasažéry vyprostili z vozu hasiči. Pozůstatky hurikánu se ve středu přehnaly také částmi států Pensylvánie a Delaware.

„Jste v životu nebezpečné situaci. Letící trosky mohou být pro lidi bez úkrytu smrtící,“ upozornila Národní meteorologická služba obyvatele v okolí města Gloucester City poblíž Filadelfie, nedaleko níž se ve středu večer místního času (ve čtvrtek po půlnoci SELČ) vytvořilo silné tornádo.

Ve městě Mullica Hill v New Jersey tornádo poničilo několik rodinných domů a v obci Kearny se zřítila střecha pošty, když byli uvnitř lidé. Na sociálních sítích se objevily videozáznamy z míst, kde silný vítr vyvracel stromy a strhal sloupy elektrického vedení.

Ida zasáhla Louisianu jako hurikán čtvrté kategorie na pětistupňové škále a provázel ji vítr o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu. Živel nad pevninou postupně slábl a přesouval se směrem na sever. V Louisianě jsou stále stovky domácností bez proudu a v New Orleansu platí noční zákaz vycházení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme