Ida, jeden z nejsilnějších hurikánů za 170 let, dorazil do Louisiany. Úřady doporučily nevycházet

Pobřeží amerického státu Louisiana zasáhl hurikán Ida, který meteorologové označují za mimořádně nebezpečný a za jeden z nejsilnějších za posledních 170 let. Živel udeřil na město Port Fourchon, které leží několik desítek kilometrů od New Orleans. Oznámilo to v neděli americké Národní centrum pro hurikány (NHC).

Aktualizováno Houston/New Orleans (Aktualizováno: 21:50 29. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pobřeží Louisiany zasáhl hurikán Ida | Zdroj: Reuters

Živel udeřil pět minut před polednem místního času (18.55 SELČ) na přístavní město Port Fourchon, které leží několik desítek kilometrů od New Orleans. Silný vítr začal působit na některé části pobřeží Louisiany už v neděli ráno a 300 tisíc odběratelů zůstalo bez elektřiny, uvedla stanice CNN.

„Bude to mnohem silnější bouře, než jaké tady obvykle vídáme, a popravdě, pokud by někdo připravil nejhorší scénář úderu hurikánu na Louisianu, tak by se to hodně podobalo tomu, co teď vidíme,“ řekl agentuře AP guvernér státu Louisiana John Bel Edwards.

Vlády ve státech Louisiana a Mississippi vyhlásily nouzový stav a radnice New Orleans v pátek nařídila povinnou evakuaci některých částí města. Úřady obyvatele vyzvaly, aby buď opustili své domovy, nebo aby je řádně zabezpečili a schovali se na nejbezpečnější místo. Doporučily jim, aby si vytvořili zásoby na tři dny.

„Prvních 72 hodin je na vás, záchranáři se k vám v prvních třech dnech dostanou jen těžko,“ řekl Collin Arnold z neworleanského střediska pro mimořádné události.

According to National #Hurricane Center operational best track, #Ida's central pressure fell 40 hPa in 12 hr. Only 2 other #hurricanes on record (pressure consistently recorded since 1979), have had 40+ hPa pressure falls in Gulf of Mexico in 12 hr: Allen (1980) and Rita (2005).

17:26 – 29. 08. 2021

235 512

Americký prezident Joe Biden v neděli ve Washingtonu navštívil hlavní sídlo Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA), která má v oblasti hurikánu 500 pracovníků. Díky vyhlášení nouzového stavu má FEMA rozsáhlé pravomoci v koordinaci pomoci. Biden řekl, že hurikán ohrožuje lidské životy a pravděpodobně způsobí obrovské škody. Obnova dodávek elektřiny by v některých oblastech mohla trvat i týdny, dodal.

Kvůli hurikánu se prakticky zastavila těžba ropy a zemního plynu v amerických vodách Mexického zálivu. Ztrátu těžaři odhadují na 1,74 milionu barelů denně. Odborníci se obávají dopadu hurikánu na ropnou infrastrukturu a na rafinerie v oblasti.

Společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů ve Spojených státech, přerušila dodávky pohonných hmot z Houstonu do Greensboro v Severní Karolíně. Zásoby jsou nadále k dispozici v terminálech na jihovýchodě USA. Svůj rafinerský komplex Alliance na pobřeží Belle Chasse už v sobotu odstavila společnost Phillips 66, zatímco těžební společnost ExxonMobil omezila činnost své velké rafinerie v Baton Rouge.

Hurricane Ida is seen by @International Space Station crew member @Thom_Astro, hours before the storm’s landfall in Louisiana.

Observing hurricanes from space helps us work with partner agencies like @NOAA and @FEMA to support preparation and disaster response: go.nasa.gov/3gIuBjR

19:54 – 29. 08. 2021

1491 6827

Katrina o stupeň slabší

Hurikán Ida udeřil přesně 16 let po hurikánu Katrina, který si ve stejné oblasti vyžádal více než 1880 obětí na životech a způsobil rozsáhlé materiální škody. Podle meteorologů byla Katrina o stupeň slabší než Ida.

Vláda v Louisianě ale doufá, že hurikán napáchá menší škody a vyžádá si i méně obětí na životech díky rozsáhlým investicím do protipovodňové infrastruktury, které stát Louisiana a město New Orleans provedly po roce 2005.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme