Do Mexického zálivu unikla ropa. V oblasti zasažené hurikánem Ida se vytvořila kilometry dlouhá skvrna

Americké úřady reagují na několik kilometrů dlouhou ropnou skvrnu, kterou zachytily satelitní snímky pobřeží státu Louisiana zasaženého minulý víkend silným hurikánem Ida. Kolik ropy se do moře dostalo, zatím není jasné, americká média ale píší o významném úniku. Pobřežní stráž potvrdila, že na zasaženém místě na jihu USA pracují úklidové týmy.

New Orleans Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na jihu USA zasahují proti ropné skvrně v oblasti zasažené hurikánem Ida | Zdroj: Reuters

Únik ropy do vod Mexického zálivu je pozorován jižně od města New Orleans v lokalitě Port Fourchon, přes kterou ve velkém proudí ropa i plyn. Na možný problém se přišlo během pracovního týdne díky pozorovacím letům a satelitním snímkům a od té doby podle médií délka skvrny narostla na více než deset kilometrů.

Agentura AP v sobotu večer východoamerického času psala, že únik ropy stále neskončil, ovšem nezdálo se, že by napáchal jakékoli škody na pevnině.

Divers to try to locate source of reported oil spill in Gulf - Coast Guard reut.rs/3BLrijN

04:20 – 05. 09. 2021

28 65

Zdrojem podmořský ropovod?

Incidentem se zabývá i federální pobřežní stráž. Podle jejího mluvčího Johna Edwardse je za zdroj úniku považován podmořský ropovod vlastněný texaskou společností Talos Energy. Ta v tiskovém prohlášení uvedla, že zahájila vlastní vyšetřování, prý se ale nedomnívá, že by byla za problém zodpovědná.

Firma na místo vyslala úklidovou loď, jejíž posádka nasadila plovoucí bariéru proti šíření skvrny a snažila se ropu z moře odčerpávat, napsal deník The New York Times (NYT). Zprávy médií o přítomnosti úklidových týmů později potvrdil mluvčí Edwards, lodě pobřežní stráže se ovšem podle něj v sobotu ke skvrně nedostaly. Také uvedl, že analytici pobřežní stráže monitorují zprávy a satelitní snímky ve snaze stanovit závažnost incidentu.

„Je to rozsáhlý únik, který vyžaduje další vyšetřování,“ okomentoval situaci pro list NYT analytik Oscar Garcia-Pineda ze společnosti Water Mapping, který se zabývá využíváním leteckých a satelitních snímků v souvislosti s ropnými skvrnami. Jiný odborník citovaný agenturou Bloomberg uvedl, že únik u Port Fourchon je „největší, co tady máme“.

NEW: we found a substantial & ongoing oil spill in the Gulf of Mexico...

Then spotted a company quietly & feverishly trying to clean up the #TALOSSPILL

THREAD on the collaborative investigation w/ @Hiroko Tabuchi & @Blacki Migliozzi
Story: nytimes.com/2021/09/04/cli…

14:52 – 04. 09. 2021

1490 2572

Dozvuky hurikánu Ida

Státu Louisiana byly nahlášeny desítky případů úniku ropy a podobných incidentů v návaznosti na přechod hurikánu Ida. Bouře na americkém pobřeží Mexického zálivu udeřila minulou neděli jako hurikán čtvrté kategorie s větrem o rychlosti až 240 kilometrů za hodinu.

Oblast se stále potýká s rozsáhlými výpadky proudu, bilance obětí ve státech Louisiana, Mississippi a Alabama v sobotu narostla na 16 mrtvých. Na 50 obětí zatím registruje severovýchod USA, kam zbytky bouřkového systému v uplynulých dnech přinesly bleskové záplavy a rekordní srážky.

V oblastech od Virginie po Connecticut v sobotu nabíralo obrátky odstraňování následků živelní pohromy, píše AP. Lidé vynášeli na ulici zničený nábytek a čistili své domovy od bláta či splašků. Bílý dům oznámil, že americký prezident Joe Biden v úterý navštíví zasažené komunity v New Yorku a New Jersey.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme