Hurikán Ike devastuje pobřeží amerického Texasu

Vyhlazení pobřežních měst hurikánem Ike hrozí americkému pobřeží v Mexickém zálivu. Ten by měl každou hodinou udeřit plnou silou na stát Texas. Větrná smršť téměř o velikosti Španělska začala na americkou pevninu narážet už včera a vyžádala si také první oběť. Mrakodrapům, rafinériím a dokům amerického Hustonu prý hrozí nejhorší otřes v jeho historii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina moře se přelila přes hráze a zaplavila ulice města Galveston | Zdroj: ČTK

Vzedmutá hladina moře se přelila přes ochranné hráze a zaplavila ulice přístavního města Galveston asi 80 kilometrů jižně od Houstonu. Část obyvatel přitom nedbala dřívějších výzev meteorologů a úřadů k opuštění města.

Podle úřadů neuposlechlo jen ve třech okresech varování meteorologů na 100.000 lidí. Ti zůstali v přízemních nebo jednopatrových rodinných domech na pobřeží. Jak ale na pobřeží uhodil silný déšť a voda začala zaplavovat pobřežní oblasti, snažili se mnozí uprchnout. V místě není elektrická energie a řádění živlů nakonec záchranáře mnohde donutilo stáhnout se a ponechat lidi v jejich domech.

Pobřežní stráž zrušila večer místního času pátrání po 19letém mladíkovi, který byl smetený vlnami do moře z mola na jednom z ostrovů u texaského pobřeží. Stal se patrně první známou obětí hurikánu v Texasu.

Hurikán také narušil ochranné hráze v zemědělské Louisianě a vážně ohrozil porouchanou nákladní loď, dlouhou 180 metrů. Kvůli Ike zastavilo svou činnost také 13 amerických ropných rafinerií.

Předcházející postup hurikánu Ike karibskou oblastí popisují naše zprávy Pobřeží amerického Texasu ohrožuje mimořádně rozsáhlý hurikán Ike a Po hurikánech Gustav a Hanna následuje Ike.

Vít Pohanka, Martina Hanáčková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme