Hurikán Ike ničil města na pobřeží amerického Texasu

Hurikán Ike ničil města na pobřeží amerického státu Texas. Zaplavil přístavní město Galveston a paralyzoval čtvrté nejlidnatější město USA Houston. Velké problémy jsou podle starosty Houstonu s dodávkami pitné vody. V postižené oblasti zůstaly odříznuté desítky tisíc lidí. Později nad pevninou hurikán zeslábl na tropickou bouři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopený dům hořel

Zatopený dům hořel | Zdroj: ČTK

Hurikán Ike způsobil velké škody na majetku. Největší starosti dělá nyní úřadům Spojených států amerických budoucnost nejméně 140 tisíc lidí, kteří neuposlechli výzev k evakuaci. Jen v nejvíc zasaženém přístavním městě Galvestonu jich zůstalo přes dvacet tisíc. Tam se vzedmutá hladina moře se přelila přes ochranné hráze a zaplavila ulice.

V aglomeraci, táhnoucí se od pobřeží Mexického zálivu k Houstonu několik desítek kilometrů ve vnitrozemí, je bez elektřiny asi 4 a půl milionu lidí. Hurikán Ike také paralyzoval rafinérie, které pokrývají zhruba pětinu americké spotřeby. Hurikán Ike, který se točil přes severní polovinu Mexického zálivu, připravil na své cestě karibskou oblastí o život na 80 lidí.

Prezident George Bush ujistil ve zvláštním projevu americký národ, že si záchranáři uvědomují vážnost situace. Vyhlásil Texas oblastí přírodní pohromy. V Texasu je ministr pro vnitřní bezpečnost USA Michael Chertoff, který řídí záchranné práce přímo na místě.

Předcházející postup hurikánu Ike karibskou oblastí popisují naše zprávy Hurikán Ike devastuje pobřeží amerického Texasu, Pobřeží amerického Texasu ohrožuje mimořádně rozsáhlý hurikán Ike a Po hurikánech Gustav a Hanna následuje Ike.

Vít Pohanka, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme