Hurikán Irene dorazil k New Yorku, zabil už deset lidí

Východní pobřeží Spojených států bičuje hurikán Irene. Má na svědomí už 10 životů ve třech amerických státech. Bez proudu jsou zhruba 2 miliony lidí. Byť intenzita hurikánu klesla na 1. stupeň, zůstává pro Američany hrozbou. Odborníci totiž očekávají, že velké škody způsobí hlavně přívalové deště, které Irene doprovázejí. Od Washingtonu po New Yorku zastavila provoz letiště i pozemní hromadná doprava. Přímo v americkém hlavním městě ale zatím není Irene příliš znát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Times Square v New Yorku

Times Square v New Yorku | Zdroj: Reuters

Mezi deseti mrtvými jsou nejméně dvě děti. Jedenáctiletý chlapec zemřel ve Virginii, když na dům jeho rodiny spadl strom. Druhé dítě zahynulo v Severní Karolíně při dopravní nehodě na křižovatce, kde kvůli bouři nefungovala dopravní signalizace.

Americký prezident Barack Obama navštívil ve Washingtonu Federální agenturu pro mimořádné situace. Právě tam ocenil přípravy na příchod a případné následky hurikánu Irene. Ve Washingtonu a okolní aglomeraci se tropická bouře čeká večer místního času.

Jak z Washingtonu informoval zpravodaj ČRo Vít Pohanka, ve městě sice už několik hodin vytrvale prší, ale vítr zatím není silný. Podstatně horší je to podle něj u pobřeží, kde bylo celkem evakuováno 2,3 milionu lidí. Nejvíc z toho, milion, byl evakuován ve státě New Jersey.

Přehrát

00:00 / 00:00

S aktuální situací na východním pobřeží Spojených států se přihlásil zpravodaj Vít Pohanka

Živel doprovází vítr o rychlosti 140 kilometrů za hodinu a vydatný déšt. Asi milion lidí na východním pobřeží je bez elektřiny a na řadě míst je přerušena doprava. Úřady neustále varují obyvatele, aby nebrali rozmary počasí na lehkou váhu. Podle zpravodaje obyvatele Washingtonu i jeho předměstí varování berou vážně a na hurikán se připravují.

V New Yorku se připravují na možnost, že by Irene mohla zvednout mořskou hladinu o jeden až dva a půl metru. Ve městě tak zastavují hromadnou dopravu, poprvé i metro. Uzavřená jsou i tamní letiště. Newyorský starosta Michael Bloomberg několikrát naléhal asi na 370 tisíc lidí, kterých se týká povinná evakuace, aby nehazardovali a níže položené čtvrti města opravdu opustili.

Z níže položených částí New Yorku je mrtvé město. Všechny podniky jsou zde zavřené a ulice zejí prázdnotou. Lidé se většinou evakuovali a ti, co zůstali, jsou doma.

Starosta Michael Bloomberg vyzval občany, aby v každém případě zůstali doma: „Na evakuaci už není čas. Všichni by se měli sebrat a jít dovnitř a připravit se na to, že pod střechou zůstanou do doby, než se povětrnostní podmínky zlepší. K tomu pravděpodobně dojde dnes odpoledne.“

Letecké společnosti zrušily už přes 9 tisíc letů z letišť od Severní Karolíny až po Boston. Letiště ve velkých metropolích jsou buď úplně zavřená, nebo jako v případě Washingtonu odbavují pouze minimum letů. Situace se dotýká i mezinárodní letecké dopravy.


Zvětšit mapu

Vít Pohanka, Matěj Skalický, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme