Hurikán Irma míří k Portoriku a dalším obydleným ostrovům. Vítr dosahuje až 295 kilometrů v hodině

Hurikán Irma, který zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň hurikánové škály, se přiblížil k Závětrným ostrovům, jejichž sever během několika hodina zasáhne. Irma, která je nejsilnějším bouřkovým systém v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí, se ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek) přežene přes Portoriko. Ve středu ráno hurikán zasáhl první z karibských ostrovů Barbuda.

Miami (Aktualizováno: 8:45 6. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Irma míří k obydleným ostrovům v Karibiku. | Foto: NOAA National Weather Service National Hurricane Center | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump již na tomto nezačleněném území USA a také na Floridě a Amerických Panenských ostrovech vyhlásil stav ohrožení, stejný krok učinily i Bahamy.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že v 05.00 SELČ byla Irma zhruba 75 kilometrů východně od ostrovního státu Antigua a Barbuda, ke kterému se blížila rychlostí 24 kilometrů v hodině. Živel doprovází vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti 295 kilometrů v hodině.

Satelitní snímek hurikánu Irma. | Foto: NASA | Zdroj: Reuters

Bahamský premiér Hubert Minnis oznámil, že vláda kvůli hurikánu nařídila povinnou evakuaci ostrovů v jižní části státu, která je největší v historii. Dodal, že živel představuje nesmírné nebezpečí pro ostrovy Mayaguana, Inagua, Crooked Island, Acklins, Long Cay a Ragged Island. Tamní obyvatelé budou během středy letecky přepraveni do Nassau na ostrově New Providence.

Minnis varoval, že ti, kdo neopustí své domovy, budou v obrovském nebezpečí. Upozornil, že bahamské záchranné složky možná nebudou schopny tyto lidi následně zachránit, až Irma ve čtvrtek vstoupí do oblasti.

České ministerstvo zahraničí vydalo v souvislosti s hurikánem upozornění pro lidi, kteří cestují do karibské oblasti a na Floridu. Doporučuje jim pozorně sledovat aktuální informace a upozorňuje na možnost registrace občanů ČR v systému DROZD. Dostupná je také pohotovostní linka zastupitelského úřadu ve Washingtonu.

mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme