Hurikán Irma míří k Portoriku a dalším obydleným ostrovům. Vítr dosahuje až 295 kilometrů v hodině

Hurikán Irma, který zesílil na pátý, tedy nejvyšší stupeň hurikánové škály, se přiblížil k Závětrným ostrovům, jejichž sever během několika hodina zasáhne. Irma, která je nejsilnějším bouřkovým systém v oblasti Karibiku za dlouhá desetiletí, se ve středu večer místního času (v noci na čtvrtek) přežene přes Portoriko. Ve středu ráno hurikán zasáhl první z karibských ostrovů Barbuda.

Miami (Aktualizováno: 8:45 6. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Irma míří k obydleným ostrovům v Karibiku. | Foto: NOAA National Weather Service National Hurricane Center | Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump již na tomto nezačleněném území USA a také na Floridě a Amerických Panenských ostrovech vyhlásil stav ohrožení, stejný krok učinily i Bahamy.

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že v 05.00 SELČ byla Irma zhruba 75 kilometrů východně od ostrovního státu Antigua a Barbuda, ke kterému se blížila rychlostí 24 kilometrů v hodině. Živel doprovází vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti 295 kilometrů v hodině.

Satelitní snímek hurikánu Irma. | Foto: NASA | Zdroj: Reuters

Bahamský premiér Hubert Minnis oznámil, že vláda kvůli hurikánu nařídila povinnou evakuaci ostrovů v jižní části státu, která je největší v historii. Dodal, že živel představuje nesmírné nebezpečí pro ostrovy Mayaguana, Inagua, Crooked Island, Acklins, Long Cay a Ragged Island. Tamní obyvatelé budou během středy letecky přepraveni do Nassau na ostrově New Providence.

Minnis varoval, že ti, kdo neopustí své domovy, budou v obrovském nebezpečí. Upozornil, že bahamské záchranné složky možná nebudou schopny tyto lidi následně zachránit, až Irma ve čtvrtek vstoupí do oblasti.

České ministerstvo zahraničí vydalo v souvislosti s hurikánem upozornění pro lidi, kteří cestují do karibské oblasti a na Floridu. Doporučuje jim pozorně sledovat aktuální informace a upozorňuje na možnost registrace občanů ČR v systému DROZD. Dostupná je také pohotovostní linka zastupitelského úřadu ve Washingtonu.

mos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme