Hurikán Irma sílí a míří do Karibiku. Může způsobit záplavy i sesuvy půdy

Hurikán Irma, který se přesouvá z východního Atlantiku nad severovýchodní část Karibiku, zesílil na pátý, tedy nejsilnější, stupeň Saffirovy-Simpsonovy stupnice. Podle agentury AP to oznámilo americké Národní středisko pro hurikány NHC. Severní část Malých Antil by měl hurikán zasáhnout v úterý večer místního času, což znamená ve středu brzy ráno SELČ. Zvýšilo se také riziko, že hurikán koncem týdne zasáhne i Floridu.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 14:52 5. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střed hurikánu Irma se nyní nachází asi 440 kilometrů východně od ostrovního státu Antigua a Barbuda a provází ho větry o rychlosti až 280 kilometrů za hodinu. Meteorologové očekávají, že hurikán s sebou přinese silné deště, spadnout by mohlo až 25 centimetrů srážek. Obavy panují ze sesuvů půdy a až sedmimetrových mořských vln.

Varování před Irmou už vydaly mimo jiné na ostrovech Antigua a Barbuda, Montserrat, Svatý Kryštof a Nevis, Saba, Svatý Eustach, Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Hlídky kvůli hurikánu už povolali také na Portoriku, Britských a Amerických Panenských ostrovech a na ostrově Guadeloupe.

V San Juanu lidé nakupují materiál, aby zabezpečili své domy před blížícím se hurikánem. | Zdroj: Reuters

Meteorologové varují, že hurikán Irma s sebou přinese vydatné srážky. Na některých místech by mohlo spadnout až 25 centimetrů srážek. Způsobit by tak Irma mohla záplavy a sesuvy půdy.

Podle NHC by hurikán měl během své cesty postihnout kromě severní části Malých Antil také ostrovy Hispaniola a Kuba, ohrozit by mohla ale i Spojené státy - Floridu, Georgii a Jižní a Severní Karolínu. Na předpověď přesné dráhy hurikánu je ale podle NHC ještě příliš brzy.

Irma patří k systémům, které se vytvářejí u Kapverdských ostrovů a přesouvají se pak na západ téměř přes celý Atlantik. Podle NHC jsou to často nejsilnější z bouří vůbec. Patřil k nim například hurikán Hugo, který se vytvořil v roce 1989 a měl sílu hurikánu pátého stupně.

Zanechal za sebou v Karibiku a Jižní a Severní Karolíně 50 mrtvých a škody ve výši sedmi miliard dolarů. Ke „kapverdským hurikánům" patřil také Ivan, který zasáhl v roce 2004 karibské ostrovy a Střední Ameriku, zabil 92 osob a napáchal škody za více než 18 miliard dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme