Hurikán Irma za sebou nechává spoušť. Devadesát pět procent všech budov na Barbudě je poničeno

Nejméně osm obětí si vyžádal hurikán Irma, který se přehnal přes ostrovy v severovýchodní části Karibiku. Informovala o tom agentura Reuters. Irma se přehnala přes Závětrné ostrovy, kam mimo jiné patří Antigua a Barbuda a ostrov Svatý Martin. Bez proudu je ve čtvrtek i polovina domácností v Portoriku.

San Juan (Aktualizováno: 12:10 7. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Irma na satelitním snímku NASA | Foto: NASA | Zdroj: Reuters

Hurikán Irma ničí Karibik

  • Zasaženy byly karibské ostrovy Svatý Martin, Barbuda, Portoriko, Barbados a Svatý Bartoloměj.
  • Rychlost větru dosáhla až 300 km/h.
  • Potvrzeno je zatím 8 obětí, z toho 6 na ostrově Svatý Martin.
  • Hurikán směřuje na Floridu, tu by měl zasáhnout o víkendu.
  • Podle odhadu OSN by mohl hurikán Irma postihnout až 37 milionů lidí.
  • Po Floridě vyhlásily kvůli očekávanému úderu hurikánu Irma stav nouze i americké státy Georgia, Jižní Karolína a Severní Karolína.

Premiér ostrovního státu Antigua a Barbuda uvedl, že hurikán, který je nejsilnější v Atlantiku za poslední desetiletí, poničil devadesát pět procent všech budov na Barbudě. Podobná situace panuje také na Svatém Martinu. V oblasti se navíc zformovaly další dva menší hurikány.

Zničená Barbuda

Ostrov Barbudu hurikán Irma „zcela zdevastoval“, uvedl premiér Antiguy a Barbudy Gaston Browne. Poničených je podle předsedy vlády pětadevadesát procent všech budov na ostrově, zhruba dvacet procent z nich je zničených zcela. Ostrov, na kterém žije zhruba 1800 lidí, je podle něj nyní „stěží obyvatelný“. Polovina obyvatel přišla o domov. Škody Browne odhadl na 150 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).

Meteorolog: počet hurikánů je neobvyklý, změnou klimatu ale ovlivněn není. Irma je výjimečná rychlostí

Číst článek

„Zatím máme nicméně informace pouze o jednom mrtvém,“ uvedl premiér Browne, který si o situaci na Barbudě udělal obrázek během přeletu vrtulníkem. Obětí živlu se stalo dvouleté dítě, jehož rodina se snažila utéct z poničeného obydlí.

Nejméně šest mrtvých si hurikán Irma vyžádal na francouzské části ostrova Svatý Martin. Oznámil to prefekt nedalekého francouzského zámořského departementu Guadeloupe Eric Maire. „Bilance ale není definitivní,“ dodal. Francouzská ministryně pro zámoří Annick Girardinová dříve hovořila o nejméně dvou mrtvých a dvou těžce zraněných na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj.

Podle představitele místní samosprávy Daniela Gibbse je francouzská část Svatého Martina „zničená z 95 procent“. „Je to nesmírná katastrofa... Jsem v šoku,“ řekl podle agentury AFP.

Evakuace v Miami

Po Závětrných ostrovech se hurikán Irma přesunul přes Panenské ostrovy k severnímu pobřeží Portorika. Bez proudu se na Portoriku ocitla více než polovina obyvatel, bez vody je asi 50 000 lidí. Podle místních meteorologů bude Irma nejhorším hurikánem, který zasáhl ostrov od roku 1928. Hurikán San Felipe tehdy zabil na své cestě Karibikem přes 2700 lidí.

Na příchod hurikánu se už připravují Dominikánská republika, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy a také jih Spojených států. Floridu, kde už se evakuovalo kolem 25 000 lidí, by měl podle odhadů zasáhnout živel v neděli ráno místního času. Miami nařídilo evakuaci ohrožených oblastí. Město otevřelo čtyři nouzová střediska. Z Floridy by se mohl hurikán přesouvat dál přes Georgii do Jižní a Severní Karolíny.

José a Katia

Po Irmě se v oblasti vytvořily už i další dva hurikány. Jak José, který se zformuloval v Atlantiku, tak Katia, která vznikla v Mexickém zálivu, zatím dosahují pouze prvního, tedy nejnižšího stupně.

Tropická bouře José stačila podle meteorologů z amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ještě před čtvrteční půlnocí našeho času zesílit na hurikán. Na ten také zesílila tropická bouře Katia, která se vytvořila v Mexickém zálivu.

ČTK, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme