Hurikán Ivan postupuje na Kubu

Hurikán Ivan se zařadil k nejsilnějším tropickým cyklónům - přešel ze čtvrté do nejvyšší páté úrovně. Hurikán o průměru přes 500 kilometrů je provázen vichry kolem 260 kilometrů v hodině. Jeho ničivý vír má podle nových předpovědí zasáhnout jen západní cíp Kuby, v oblasti Havany se očekávají jen slabší poryvy větru do 150 kilometrů za hodinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hurikán Ivan | Foto: EPA

Hurikán Ivan způsobil o víkendu vážné škody především na Kajmanských ostrovech. Větry o rychlosti 250 kilometrů v hodině strhávaly střechy domů, elektrické vedení a ostrov je tak celý bez proudu. Runway místního letiště je pod vodou.

Ivan zpustošil také Barbados, Svatou Lucii, Svatého Vincenta a Jamajku. Grenada je dosud bez pitné vody a 90 procent lidí nemá kde bydlet, protože přišlo o střechu nad hlavou.

Hurikán Ivan je označován odborníky za jednu z nejničivějších bouřích, jaká se kdy v Karibiku vyskytla. Obávaný přírodní živel v těchto chvílích stále při síle pokračuje směrem na Kubu, odkud by se měl podle meteorologů přesunout nad Mexický záliv nebo zasáhnout jižní cíp Floridy.

Markéta Kaclová, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme