Hurikán Katrina se hrozivou silou řítí na pobřeží USA

Hurikán Katrina, který v pátek zpustošil část Floridy a zabil nejméně devět lidí, znovu zesílil. Dnes dosáhl už nejsilnějšího možného stupně pět. Jeho úder bude podle odborníků katastroficky ničivý. Nad americkým pobřežím se Katrina očekává v noci na zítřek. Z ohrožených oblastí prchají tisíce obyvatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

satelitní snímek hurikánu Katrina | Zdroj: ČTK

Rychlost větru v nejbouřlivější části hurikánu stoupla na 256 kilometrů za hodinu, oznámily americké televizní stanice s odvoláním na středisko pro sledování hurikánů ve floridském Miami.

Hurikán nejvyššího stupně síly může uštědřit americké pevnině katastrofální úder. Dokáže nejen rozbíjet okna, vyvracet stromy, odnášet střechy a vláčet ulicemi automobily a neupevněné předměty, nýbrž i bořit nosné zdi domů.

Podle odborníků spočívá další nebezpečí v tom, že silný vítr zažene mořskou vodu hluboko do vnitrozemí. Katrina při nynější síle dokáže zaplavit pevninu až do deseti kilometrů. Prosolení půdy pak na delší dobu znemožňuje její zemědělské využívání.

Nejvíce ohroženo je pobřeží amerického státu Louisiana. Pokud by Katrina zasáhla přímo metropoli New Orleans, mohlo by dojít k velkým škodám, neboť město leží pod hladinou moře, od kterého jej oddělují hráze. Navíc nejméně 100.000 lidí prý nemá dopravní prostředky, kterými by se dostali z města.

Americký prezident George Bush vyhlásil v Louisianě stav ohrožení. Podobně postupovaly i úřady ve státě Mississippi. Bushův mluvčí vyzval obyvatele pobřeží, aby dali na radu tamních úřadů a před blížícím se hurikánem ujeli do bezpečí. V některých níže položených oblastech už také byla nařízena evakuace. Hurikán čtvrtého stupně zasáhl oblast Louisiany a Mississippi v roce 1969, o život tehdy přišlo 256 lidí.

Katrina načerpala sílu z dlouhého a pomalého pohybu nad teplými vodami Karibiku. Teplý mořský vzduch slouží jako "palivo" pro rozdmýchání ničivé síly živlu. Bouře se zformovala nad Bahamami a ve čtvrtek se jako hurikán prvního stupně přehnala nad jižní částí Floridy. Tam si vyžádala nejméně devět mrtvých.

Jana Petrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme