Hurikán Katrina se řítí na jih USA

Jih Spojených států se chystá na obrovskou přírodní katastrofu. Na stát Louisiana se žene hurikán Katrina, který nabírá na síle a nyní už dosahuje pátého, tedy nejvyššího stupně. Větry o rychlosti 175 mil za hodinu ženou extrémně nebezpečný hurikán Katrina do ústí řeky Mississippi a na historické město New Orleans, které je do velké míry pod úrovní hladiny moře. Pobřeží Mexického zálivu ve státě Louisiana má povinnou evakuaci, předpokládají se tragické škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Karina

Hurikán Karina | Zdroj: ČTK

Čeká se zničení mobilních domů, rozbití nezabezpečených oken a střech, dlouhodobý výpadek elektřiny a zničení rozvodů. Voda má jen v New Orleans vystoupat do výšky dvaceti stop a ani v patrových domech nejsou lidé v bezpečí. To, čeho se léta ve Městě jazzu obávali, se stane během čtyřiadvaceti hodin nejčernější realitou.

Katrin se přehnal ve čtvrtek přes jižní Floridu, kde zahynulo devět lidí. Mezitím však nad teplými vodami Mexického zálivu dramaticky zesílil a zaútočí brutální silou.

Guvernér nařídil, aby si všichni doplnili benzín do aut a ujížděli do vnitrozemí. Město New Orleans pak chystá autobusy pro bezdomovce a chudé obyvatele, Červený kříž připravuje záchytná centra. Prezident Bush je také připraven pomoci tomuto státu, kde byl vyhlášen stav ohrožení.

Ještě není známo, nakolik jsou ohroženy také dvě české krajanské osady Libuš a Kolín, které leží dále ve vnitrozemí.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme