Hurikán Laura zesílil na druhý nejvyšší stupeň. Evakuace se v Texasu a Louisianě týká 1,5 milionu lidí

Hurikán Laura se žene Mexickým zálivem ke státům Texas a Louisiana jako hurikán čtvrtého stupně a na jihu by tak mohl napáchat obrovské škody. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) nově předpovídá „katastrofickou bouři, extrémní vítr a bleskové záplavy“. Meteorologové a úřady ve středu vyzývali obyvatele ohrožených oblastí, aby odjeli dříve, než bude pozdě. Bouře má na pevninu udeřit krátce po půlnoci místního času, uvádí televize CNN.

Houston Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Laura zesílil na čtvrtý stupeň. Jižní pobřeží USA nejspíše zasáhne extrémní vichr a bleskové záplavy, uvedlo Národní středisko pro hurikány.

Hurikán Laura zesílil na čtvrtý stupeň. Jižní pobřeží USA nejspíše zasáhne extrémní vichr a bleskové záplavy, uvedlo Národní středisko pro hurikány. | Zdroj: Reuters

Laura z hurikánu první kategorie na druhý nejvyšší stupeň americké škály zesílila za pouhých 15 hodin. Po poledni místního času byla asi 320 kilometrů na jih od texaského města Port Arthur a její trajektorie se z dřívějšího severozápadního kurzu stáčela více k severu. Podle NHC ji už doprovázel vytrvalý vítr o rychlosti až 220 kilometrů v hodině.

Meteorologové předpověděli, že předtím, než „extrémně nebezpečný“ hurikán dorazí k pevnině, poryvy zesílí až na 230 kilometrů za hodinu. Ze satelitních snímků je patrné, že Laura je velmi rozsáhlý systém, který pokrývá velkou část Mexického zálivu. Na americkém pobřeží může strhávat střechy z domů a zanechat celé obce pod vodou.

„Na některých místech, až se lidé ve čtvrtek ráno probudí, nebudou moci uvěřit, co se stalo,“ citovala agentura AP odbornici na hurikány Stacy Stewartovou.

Opravdu vážná situace

„Očekáváme rozsáhlý výpadek elektřiny a vyvracení stromů. Budou poškozeny obytné domy i podniky,“ dodává meteorolog z Lake Charles Donald Jones. „Situace bude velmi vážná,“ varoval. Hurikány čtvrté kategorie za sebou mohou zanechat tak vážné škody, že výpadky elektřiny se místy mohou protáhnout i na několik týdnů nebo měsíců, a totéž může platit o neobyvatelnosti některých lokalit.

Incredibly stunning satellite visual of a dangerous storm.

Hurricane Laura.

18:31 – 26. 08. 2020

1200 2907

Zatím není zcela jasné, zda největší nápor hurikánu zasáhne východ Texasu nebo jihozápad Louisiany, v obou regionech byla nařízena evakuace statisícům lidí. Vyhlášky o povinné či doporučené evakuaci se ve středu ráno týkaly celkem 1,5 milionu lidí.

V Texasu mělo přikázáno svá bydliště opustit 385 000 lidí z měst Beaumont, Galveston a Port Arthur, dalších 200 000 lidí pak z nízko položené oblasti Calcasieu Parish v Louisianě. Meteorologové varují, že tam voda může dosáhnout do výše čtyř metrů a smést obydlená místa. Vzedmutí hladiny moře bylo už ve středu dopoledne hlášeno z Lafourche Parish u New Orleans.

‚Věc života a smrti‘ 

„Rýsuje se nám tady ohromná bouřka,“ konstatoval guvernér Louisiany John Bel Edwards. AP poznamenává, že je to další velká výzva pro úřady, které už mají plné ruce práce s epidemií covidu-19. Právě Louisiana se v tomto směru řadí mezi nejhůře zasažené americké státy.

Úřady i meteorologové ve středu opakovali výzvy k evakuaci, na kterou už zbývalo jen několik hodin. Guvernér Edwards z obav, že se lidé nestačí včas dostat do bezpečí, řekl, že je nezbytné odejít do poledne místního času (19.00 SELČ). V Calcasieu Parish podle CNN evakuovali i stovky vězňů.

„Uposlechněte doporučení vašeho lokálního úřadu. Když vám říkají, abyste šli pryč, jděte pryč! Dnes je to věc života a smrti,“ vzkázal koordinátor Národní meteorologické služby (NWS) Joel Cline.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme