Hurikán Maria opět mírně zesílil a míří na Bahamské ostrovy. Na svědomí má již minimálně 32 obětí

Hurikán Maria postupující Karibikem opět mírně nabral na síle a blíží se k ostrovům Turks a Caicos a jižním Bahamám. Počet obětí bouře, která ničila stovky domů, způsobila lokální záplavy a připravila o elektřinu většinu obyvatel Portorika, stoupl na 32. Nové oběti ohlásily úřady na Haiti, které sice hurikán nezasáhl přímo, v pobřežních oblastech však způsobil vlnobití, poničil řadu neodolných příbytků a zabil tři lidi, informovala agentura AFP.

San Juan (Aktualizováno: 13:20 22. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sílící hurikán Maria | Zdroj: NASA/Reuters

Nejvíce obětí registrují ostrovy Portoriko a Dominika, kudy Maria přešla v úterý se silou hurikánu nejvyššího pátého stupně a zabila 15, respektivě 14 lidí. Další dva lidé zemřeli na ostrově Guadeloupe a jeden na Amerických Panenských ostrovech.

Zde způsobila větrná smršť smíšená s deštěm patrně nejvýraznější materiální škody. Přinesla lokální záplavy a zcela vyřadila z provozu na celém ostrově elektrickou síť, která byla poničena už hurikánem Irma před dvěma týdny.

Hurikán Maria míří k Dominikánské republice. Nechal za sebou nejméně deset obětí

Číst článek

Úplná obnova dodávek elektřiny bude podle starostky metropole San Juan Carmen Yulinové trvat několik měsíců. Prezident Donald Trump vyhlásil na Portoriku stav přírodní katastrofy, což umožní rychlejší uvolnění peněz z federálních fondů.

Maria v posledních hodinách po předchozím oslabení opět nabrala na síle. V současnosti se podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nachází okolo 130 kilometrů jihovýchodně od britského zámořského území Turks a Caicos, k němuž míří. Doprovází ji vítr o rychlosti až 205 kilometrů v hodině, což Marii řadí do třetí z pěti kategorií.

Ke zmíněným ostrovům by se podle modelu NHC měla přiblížit během odpoledne SELČ, varování bylo vydáno rovněž pro jižní Bahamy. Spojeným státům by se na rozdíl od Irmy devastující před dvěma týdny Floridu měla vyhnout, meteorologové však zcela nevylučují možnou změnu předpokládané dráhy a doporučili Američanům sledovat její vývoj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme